טפסים ומידע

 
 
 
 

תקשורת המונים
דף הבית >> מידע ובחירת מגמה >> תקשורת המונים

הסבר כללי:

במגמת תקשורת
נסביר תהליכים ומגמות בתקשורת העולמית והישראלית. נדבר על הקשרים בין התקשורת העם והשלטון ונעסוק בהשפעת התקשורת על ילדים, בני נוער ומתבגרים. בנוסף ניתן דגש מיוחד על תקשורת בעולם הדתי והאמוני.
 
נעסוק בתקשורת המונים בעידן האינטרנט. כיצד משתלב הכלי החדש בעולם התקשורת ומהן המגמות העתידיות שלו. כיצד השפיע האינטרנט על זרימת המידע וכיצד מגבילות הרשויות את המידע אותו הן רוצות להסתיר מהגולשים.
 
כל אלה מוכוונים לעשייה התקשורתית שבמגמת הווידאו, על מנת שהתיאוריה תהיה קשורה למעשה.
 
במגמת תקשורת תלמדו לכתוב ידיעה לעיתונות, עקרונות יסוד של יחסי ציבור ופרסום וכלים לשיווק מוצלח של מוצר או רעיון. ננתח פרסומות ותשדירי בחירות ונלמד כיצד לייצר מסר שיווקי מוצלח.
 
בנוסף, תלמידי המגמה ייקחו חלק בעשייה המקוונת ויכתבו חומרים לאתר הישיבה.

על שלושת יחידות החומר העיוני, נוספות שתי יחידות ווידאו, שהציון בהן נקבע על סמך סרט הגמר שמגישים התלמידים בסיום השנה.

תוכנית הלימודים:

כיתה י"א:

נבחנים בבגרות של 1 יח"ל. היחידה כוללת את הנושאים הבאים:

1. יסודות תקשורת ההמונים: מתי התחילה תקשורת ההמונים וכיצד היא השפיעה על החברה המערבית? כיצד מתפתח אמצעי תקשורת והאם יש סיכוי שידעך ויעלם מחיינו?
2. עבודת העיתונאי בעיתונות הכתובה והמשודרת: כיצד משיג העיתונאי מקורות? מה נכנס לחדשות ומה לא? כיצד התפתחו העיתונות הפופולארית והצהובה? על הצילום העיתונאי. על כתיבה וצילום עיתונאי בעידן העיתונות המקוונת (אינטרנט)


3. ייצוגיות במדיה: מונחי יסוד בשפה החזותית (קולנועית/טלוויזיונית). מה השתנה בייצוגו של הדתי בקולנוע הישראלי מימי ראשית המדינה ועד ימינו? 

4. תקשורת ויהדות:
תקשורת ושבת: האם ניתן להצטלם לכתבה שתשודר בשבת? האם מותר לקרוא עיתונים בשבת? ניבחן דיעות שונות מתקופות שונות בספרות ההלכה.

עיתונות ייחודית למגזר הדתי והחרדי: פשקווילים, עלוני שבת, פליירים. איך זה עובד ובמה זה שונה מהעיתונות הכללית?

5. ז'אנרים בטלוויזיה: מה מאפיין תוכנית ריאלטי? האם יש קשר אמיתי בינה לבין המציאות? מדוע הציבור הישראלי והעולמי נשאב לתוכניות הללו ומה הסכנה בכך?
כיצד ניתן להבחין בין ז'אנרים שונים? ועוד.

כיתה י"ב:

נבחנים בבגרות של 2 יח"ל, טופס בחינה אחד, אך שונה מהותית מהבחינה בכיתה י"א. היחידה כוללת את הנושאים הבאים:

1. תקשורת ודמוקרטיה: חופש הביטוי וחופש המידע ומרכזיותם בתפיסה הדמוקרטית. מתי מגבילה המדינה את החירויות הללו? כיצד מתייחסות מדינות שונות לאמצעי התקשורת? אילו כלים קיימים להגבלת מידע העשוי להזיק והאם הם מיושמים? כיצד משתלבת מערכת האתיקה העיתונאית בהגבלת המידע? כיצד שומרים על הגבלת מידע בעידן האינטרנט ועוד.

בנוסף, נבחן את ההיבט ההלכתי של המושג "לשון הרע" והגבלות ההלכה על חופש הביטוי.

2. יסודות תיאורטיים של תקשורת ההמונים: בפרק זה אנו בוחנים שאלה מרכזית בחקר התקשורת: האם, עד כמה ובאיזו צורה משפיעה התקשורת על הצורכים אותה. זוויות שונות של הנושא נחקרו ונחקרות עד היום ואנו נבחן את ההסברים המרכזים בסוגיית ההשפעה של התקשורת.

נביא דוגמאות מהתקשורת בתקופות שונות ותחת משטרים שונים: ארצות הברית, המשטר הקומוניסטי, הרייך השלישי ועוד.

3. מפת התקשורת בישראל: מי שולט בערוצי התקשורת בארץ? מה ההבדל בין ערוצים ממשלתיים, ציבוריים ופרטיים? כיצד השפיע ריבוי הערוצים על התקשורת הישראלית?

4. רב תרבותיות וייצוג מיעוטים בתקשורת ובקולנוע הישראלי: מהם השינויים שעברו על החברה הישראלית עם השנים? כיצד השפיע הדבר על ייצוגי המיעוטים בקולנוע? דוגמאות מסרטים בתקופות שונות (גם אותם יש לדעת לבחינה)

5. ז'אנרים: בחינת ז'אנרים עלילתיים ותיעודיים. מאפיינים מרכזיים (תוכניים וצורניים) של כל ז'אנר והבדלים בין ז'אנר לחברו.

6. אלימות בתקשורת והשפעתה על ילדים, בני נוער ומבוגרים: תיאוריות שונות על השפעת האלימות. ניתוח התופעה באמצעות טקסטים שונים.

למי מיועדת המגמה:

המגמה מיועדת לכל תלמיד שהנושאים בתוכנית הלימודים מדברים אליו, שמתעניין באקטואליה ועוקב אחריה ומעוניין להפסיק להיות צרכן תקשורת ממוצע ולהפוך לביקורתי יותר כלפי החומר אליו הוא נחשף ובשלב מסויים גם ליוצר תקשורת.

למי שמעוניין לפתח את כשרונות הכתיבה והיצירה שלו. לכל מי שיש לו מה לומר על החברה, המדינה ועולמו של הבורא ומעוניין לפתח את כישוריו בתחום. המגמה הזו, בשילוב עבודת הווידאו, תפתח עולמות חדשים.

הערה חשובה:

ניסיון העבר מוכיח, שקיימת דעה קדומה, בכל הארץ, על מגמת תקשורת. תלמידים משום מה חושבים שמדובר במגמה קלה ומשום כך בוחרים בה.

האמת צריכה להאמר: מגמת תקשורת לא קלה ולא קשה יותר ממגמות אחרות. גם כאן תצטרך לשבת וללמוד, זה לא סינמטק! אמנם, חלק מחומר הלימוד כולל גם סוגיות אקטואליות וסרטים אך עיקר החומר הוא עיוני כבכל מגמה אחרת.

בהצלחה בבחירת המגמה!
אסף כהן - מורה לתקשורת
נאור גלעד - מורה לווידאו

ראה גם:

מגמת ארץ ישראל                 מבנה הלימודים                 זכאות לבגרות ודרישות מל"ג


Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר