טפסים ומידע

 
 
 
 

גדלותו של אדם
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> גדלותו של אדם

  מאת: הרב אב"י זכריש

לבקשת עם ישראל, שלח משה רבינו ע"ה מרגלים שיתורו את ארץ ישראל.
 
המרגלים תרו את הארץ והתרשמו מיופייה, תכונותיה ואנשיה. אלא, שכאשר הם שבו אל המחנה, הם "דאגו" להציג את ארץ כנען כארץ רפאים, שאנשיה ענקיים מטילי אימה ופחד, ושאנשי הארץ מתים כזבובים.

 
בתוך נאומיהם חוצבי הלהבות של עשרת המרגלים, נאומים בהם הסיתו את עם ישראל שלא להיכנס לארץ ישראל – ארץ אוכלת יושביה, התבטאו המרגלים פה אחד בביטוי לא שגרתי "וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים" [במדבר י"ג ל"ג] כלומר, כשהסתובבנו בארץ כנען נחשבנו בעיני עצמינו כחגבים קטנים. כך הם הגדירו את עצמם.
 
והאמת היא, שביטוי זה סימל את אישיותם הירודה של המרגלים – אנשים שלא החשיבו את עצמם אלא ל...חגבים.
 
חכמינו ז"ל אומרים (סנהדרין ל"ז א') "כיצד מאיימין את העדים על עידי נפשות?" - עדים שבאו להעיד על אדם שעשה מעשה פלילי עליו הוא ייענש בעונש מוות, והדיינים חוששים שהעדים הם עדי שקר? מה אומרים להם על מנת שיפרשו ולא יעידו עדות שקר?
 
משיבה הגמרא; אומרים לעדים: "לפיכך נברא האדם יחידי". כלומר, כל אדם ואדם צריך לדעת שהוא חשוב כעולם מלא, לפיכך לא יטרוד עצמו ויפסיד את עולמו בשביל עבירה אחת. ועל ידי אמירה זו, מסכמת הגמרא, אם העדים אכן עדי שקר, בדרך כלל הם יפרשו ולא יעידו עדות שקר.
 
- - -         מצמרר...

אדם מתכנן לרצוח את חברו, על ידי מתן עדות לבית הדין, על כך שחברו עבר עבירה המטילה עליו עונש מוות. הוא מתכנן את העדות לפרטי פרטי, מתאם גרסאות, בא לבית הדין ומעיד יחד עם עוד עֵד – זוג עדים שקרנים, נאלחים ועלובים. מה ירתיע אותם מלהעיד את העדות שתקפד את חייו של חף מפשע?
 
שיזכירו להם "תראו את גדלותו של האדם" – כל העולם כולו נברא בשבילך!
זוהי גדלותו ומעלתו של צלם אלקים, שכאשר יאמרו לו; אדם חשוב כמוך וכו', בשבילך נברא העולם – לא ראוי שתנהג בצורה מכוערת שכזו, הוא יפרוש ולא ידבר שקר. עד כדי כך גדולה מעלתו ויכולתו של צלם אלקים.
 
זו היא גדלותו של כל אחד מאיתנו, המכיל עולם ומלואו, ובשבילך בלבד נברא העולם. אם תחזור ותשנן את זה לעצמך. תפנים ותדע עד כמה כוח יש באישיותך להשפיע על היקום כולו, מבטיחים לך חז"ל, שהרבה עבירות של שטות תחסוך מעצמך.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר