טפסים ומידע

 
 
 
 

קשרים חברתיים

  מאת: הרב אב"י זכריש

בבית המקדש ישנם קרבנות שמביאים מן העוף. בקרבן עולה הבא מן העוף נאמר "וְהֵסִיר אֶת מֻרְאָתוֹ בְּנֹצָתָהּ וְהִשְׁלִיךְ אֹתָהּ אֵצֶל הַמִּזְבֵּחַ" [ויקרא א' ט"ז].

וברש"י כתב; נוצה ממש. והלא אין לך הדיוט שמריח ריח רע של כנפיים נשרפים ואין נפשו קצה עליו, ולמה אמר הכתוב "והקטיר"? כדי שיהא המזבח שבע ומהודר בקרבנו של עני.

מטבענו, אנו נמשכים להימצא בחברת אנשים נכבדים ומדושנים, הלבושים במיטב האופנה, אנשים נחמדים למראה, אנשים מבושמים המשביעים נפש כל מריחם.

אולם כאשר נפגוש באדם עני שבגדיו קרועים בלויים ומלוכלכים, קשה לנו לעמוד על ידו, אנחנו לא מסוגלים לסבול את הריחות שנודפים ממנו. אין ברירה...  נתקלנו באדם שכזה, אנו מתרחקים ממנו צעד או שתיים אחורנית ולפעמים גם סותמים את האף [בלי שהלה ישים לב, ח"ו...].

הקב"ה מלמד אותנו להתנהג אחרת. כשנפגשים עם אדם שכזה, אנחנו מצווים להתקרב סמוך אליו. ואם הוא נזקק, אף להחזיק את מעילו. אל יאמר אדם לעני; "אתה אמנם מוצא חן בעיני, אבל מדוע אינך מתלבש בבגדים נקיים יותר?" ואם אמר לו כך, הרי הפסיד את שכרו.

כך הם פני הדברים בחיי חברה. בכל מקום ישנם את החלשים - הללו שנזקקים לסעד ותמיכה.

לציבור הכללי חדרה תפיסת עולם מגונה שאומרת כך; 'הלה שעומד מולך, אם יש סיכוי שתפיק ממנו הנאה בתחום כלשהוא - חייך אליו והסבר לו פנים! אם אין סבירות שתיעזר בו אי פעם, כי הוא חלש וחסר אמצעים... אין סיבה להתייחס אליו.'

בפסוק זה אנו למדים, אדרבה, אם נכבד את העניים, החלשים, חסרי האמצעים ודלי הכישרונות - כיבדנו בזה את ה' יתברך. ואם נבזה אותם - הרי ביזינו את מי שהמזבח שבע ומהודר ממנו.

בימי מלחמת העולם השנייה היו תרים הנאצים ימ"ש במיוחד אחר רבנים ובני משפחותיהם ומשפילים אותם על מנת לשבור את רוח הקהילות. בן משפחתו של האדמו"ר מגור זצוק"ל – רבי שאול, נתפס ע"י הנאצים ימ"ש ובכדי להשפילו, הכריחוהו לנקות את אורוות הסוסים של הצבא. ערב אחד, לאחר עבודה מפרכת ומייגעת, ר' שאול יוצא את שערי המפקדה לעבר הגטו. לפתע הוא נזכר; "ליל שמחת תורה היום!" שם פעמיו הישר לבית המדרש, שם כבר היו באמצע ההקפות. הוא נכנס פנימה ומשתלב בין הרוקדים. קורן מאושר, אין  קץ לשמחתו,  הרי הוא זוכה לרקוד לפני התורה במגפיים מלאות צואת סוסים...+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר