טפסים ומידע

 
 
 
 

קורות חיים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> קורות חיים

  מאת: הרב אב"י זכריש

שואב מים נאמן במלאכתו לאדוניו, היו לו שני דליים גדולים אותם היה נושא בכל בוקר בשני צידי מוט על צווארו, צועד אל הנהר ומביא משם מים לאדוניו.

אחד הדליים היה שלם, ואילו בדלי השני היה סדק דרכו דלפו המים. תמיד כששב השואב מן הנהר אל הבית, לא נותרו מים בדלי הסדוק אלא כדי מחציתו. כך נמשך המצב מידי יום, הדלי השלם הגיע כשהוא מלא במים, ואילו הכלי הסדוק הגיע כאשר הוא חצי ריק.

הדלי השלם היה מאוד גאה בהישגיו, שכן הוא ממלא את תפקידו באופן מושלם. אולם הדלי הסדוק חש מבוייש, הוא חש אשם בפגמיו ואומלל בעבודתו הלוקה בחסר.

תקופה ארוכה שתק הדלי הסדוק וסבל. יום אחד אזר הדלי הסדוק אומץ ופנה אל שואב המים; אני ממש מתבייש בעצמי! אמר. 'מדוע?' תמה שואב המים. השיב הדלי; 'מתבייש אני בסדק שיש בי, סדק הגורם למים לטפטף על האדמה ובגלל זה אינך מקבל תמורה הולמת למאמציך.

למחרת כאשר נשא שואב המים את דלייו על שכמו והתקדם אט אט במעלה השביל הפונה אל בית אדוניו, הפנה שואב המים את תשומת ליבו של הדלי הסדוק אל צידי הדרך; הבט. בצד 'שלך' צמחו פרחים מקסימים ומלבלבים, ואילו צד השביל של חברך 'המושלם' מעוטר בחלוקי אבנים אפרוריים ובמעט עשב דל. מי לדעתך הצמיח את הפרחים הנהדרים הללו? שאל שואב המים את הדלי הסדוק.

שואב המים פונה שוב אל הדלי הסדוק ואומר לו; דלי יקר! אתה הוא זה ש'דאגת' לפרחים שיצמחו. אילולא הסדק שבך לא היית מטפטף מים חיים, והפרחים לא היו פורחים כאן.

דווקא ה'סדק' שבך הוא שהפריח את השממה!

 

חכמינו במדרש מביאים על הנהגת ה' יתברך; א"ר אלכסנדרי, כל אדם, כאשר הוא משתמש בכלים שבורים – זו היא בושה בשבילו. אבל הקב"ה, כלי תשמישו שבורים שנאמר [תהלים נ"א י"ט] "לֵב נִשְׁבָּר וְנִדְכֶּה, אֱלֹקִים לֹא תִבְזֶה".

לב נשבר, אין זה לב שבור השרוי בדכאון וחוסר יצירה. לב נשבר זו היא תכונה של לב השובר ומכופף את עצמו על מנת שיוכל לרכוש לעצמו מעלות טובות, מדות תרומיות וחכמת התורה.

 

בעל חברת הייטק עולמית מגייס מהנדסים בעלי שיעור קומה על מנת שיעבדו במחלקת מחקר ופתוח של החברה שבבעלותו. בין המיילים והפקסים של קורות החיים הזורמים אל שולחנו הוא רואה פקס אחד בו כתוב באותיות קידוש לבנה 'שמִי משה ... אמנם אין לי ידע בהנדסאות, אבל אני מאוד רוצה ללמוד את מקצוע ההנדסאות ולהשתלם בו. להמלצות על כך שכוונותי רציניות ניתן לפנות ל...'. עד כאן לשון קורות החיים של משה.

האם יש צד שמישהוא ינסה ליצור קשר עם משה? האם לאחר שבעל הבית ישתכנע שמשה מאוד רציני בכוונותיו הוא ייגיס את משה כמהנדס? ברור שלא! מפני שבחברה צריך מהנדס שיודע הנדסה, ולא די במי שמאוד רוצה לדעת הנדסה!

 

הקדוש ברוך הוא מבקש מאתנו "ויקחו לי תרומה" – כביכול אתם לוקחים לי! [לשון המדרש]

שלא כדרך בני אדם, הקב"ה לא חפץ רק בכלים השלמים-הכשרוניים המושלמים, הוא מחפש אף את הכלי הסדוק שרוצה להשפיע על אחרים תורה ומצוות, ובד בבד להיות מושפע בבית המדרש.

נכון, כרגע הוא סדוק! הוא שבור! אבל הלב הנשבר הוא העדות לכך  שהאדם חפץ בכל מאודו להתקרב אל בוראו. אדם כזה הקדוש ברוך הוא רוצה בו, הקב"ה לא יבזה לו, אדרבה, יקרב אותו ויטפח אותו.

"ויקחו לי תרומה" – כביכול אתם לוקחים לי! די לי בכך שהאדם מראה לי שהוא חפץ להתקרב אלי.

 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר