טפסים ומידע

 
 
 
 

היכן צלחתך?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> היכן צלחתך?

מאת: הרב אב"י זכריש
 
אפתח בסיפור,
הרב ד"ר ישראל עמנואל יעקובוביץ', רבה הראשי של הממלכה הבריטית, קיבל הזמנה להשתתף באירוע חגיגי שיתקיים בארמון בקינגהאם, מעונה הרשמי של מלכת אנגליה. הרב יעקובוביץ׳, שהיה מקורב לחוגי השלטון באנגליה, השיב להזמנה במכתב אדיב, בו הסביר כי הוא מעריך את ההזמנה אך לא יוכל להיענות לה, מטעמי כשרות.
כעבור ימים אחדים, להפתעתו, מקבל הרב יעקובוביץ׳ מכתב תגובה בו נאמר כי נוכחותו רצויה מאוד ועל כן יעשו מאמץ מיוחד, כדי להשביע את רצונו ולספק לו את כל צרכי הכשרות הנחוצים לו. ואכן, כאשר הגיעו הרב ורעייתו לארמון, פגש אותם ראש המלצרים שהציג בפניהם את כל סידורי הכשרות, ואף הראה להם את מערכת הכלים המיוחדת שהארמון רכש לפי דרישתם. הסט היה זהה בחזותו לכלים שהונחו בפני יתר הסועדים, אך מדבקה קטנה שהוצמדה לכל כלי, ציינה את העובדה שאלו הם כלים חדשים וכשרים.
עד מהרה התמלא האולם בכל ה'מי ומי' של חוגי האצולה הבריטיים, כולל אישים מוכרים בתחומים רבים ומגוונים.
הרב יעקובוביץ׳ תפס את מקומו ונהנה ממנת המזון שניתנה לו, כאשר לפתע ארע דבר מוזר: בסיום המנה הראשונה נעמדו כל הנוכחים והחליפו את מקומותיהם...
למראה פניו התמהות של הרב הסביר לו שכנו לסעודה, שכך מקובל בנשפים מסוג זה — בסיום כל מנה מחליפים הסועדים את מקומותיהם, בכדי שלכולם תהיה הזדמנות לפגוש את כולם.
מנהג זה העמיד את הרב יעקובוביץ׳ בפני בעיה קשה: הן סט הכלים בו הוא השתמש היה היחיד באולם שהיה כשר [כל שאר הכלים שימשו לטריפות], כיצד יתיישב במקום אחר?
וכך מצא עצמו הרב יעקובוביץ׳ בסיומה של כל מנה, כשהוא מתרוצץ ממקום למקום כשידיו עמוסות סכינים, מזלגות קערות וצלחות, וכל זאת לתמיהתם של יתר הנוכחים, שכמובן לא הבינו את פשר התנהגותו המוזרה...
התנהגות זו לא מצאה חן בעיני יהודי מתבולל שנכח במקום. הלה אף העיר לרב בקול רם, על כך שהוא מתבלט יתר על המידה וגורם בושות ליהודים, אך הרב יעקובוביץ׳ המשיך בשלו. כשרות היא כשרות ויש להקפיד עליה בכל מקום - גם בתוככי ארמון בקינגהאם.
בסיום הארוע, כאשר המשתתפים פנו לעזוב את האולם, ניגש הנסיך צ׳ארלס לרב יעקובוביץ׳, לחץ את ידו בחמימות והכריז בעליצות: 'אה, הנה היהודי עם הצלחות!'.
הרב יעקובוביץ׳ הסביר לנסיך את הסיבה שגרמה להתנהגותו ועד מהרה גלשה השיחה לדיון מעמיק בהלכות כשרות, כאשר יורש העצר האנגלי מפגין התעניינות מרובה בנושא ואף מצרף לשיחה את אימו המלכה.
הקרבה המופגנת בין הרב יעקובוביץ׳ לבין בני משפחת המלוכה האנגלית, עוררה את קנאתו של היהודי המתבולל. הלה נדחק אל תוך הקבוצה מתוך כוונה להראות שקיימים יהודים מסוג אחר, 'נאורים' ו'מתורבתים' יותר. 'גם אני יהודי', הסביר לנאספים. נעץ בו הנסיך מבט שכולו תימהון ושאל: 'אתה גם יהודי? אם כן היכן היו הצלחות שלך?'...
 
לאחר שיעקב אבינו מברך את בניו, התורה מסיימת ואומרת 'וזאת אשר דיבר להם אביהם'
חכמינו במדרש אומרים, במקום שסיים יעקב 'וזאת אשר דיבר' פתח משה רבנו כשבירך את ישראל - אמר 'וזאת הברכה אשר ברך משה את בני ישראל', משה רבנו סיים את ברכתו לישראל ואמר להם 'אשריך ישראל', דוד המלך כשבא לומר תהלים פתח ואמר 'אשרי תמימי דרך'.
לכל אחד מן האישים הנזכרים כאן; יעקב אבינו, משה רבנו ודוד המלך הייתה אישיות עצמית משלו ובודאי גם יכולת התנסחות מרשימה – לשון לימודים, ועם כל זאת כל אחד מהם שאף להתחבר אל החוליות שקדמו לו.
כל מגמת נפשם של נאמני המסורת היא, שגם לאחר שהם גדלים ומתפתחים, תמיד עיניהם נשואות אל ההרים – אל הנהגת אבותיהם ומוריהם שאת דרכם הם ממשיכים בגאון.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר