טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת תרומה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת תרומה

מאת: הרב אב"י זכריש

את משכן ה' נצטווה משה רבינו ע"ה לבנות מעצי ארז - "וְעָשִׂיעצי שיטיםתָ אֶת הַקְּרָשִׁים לַמִּשְׁכָּן עֲצֵי שִׁטִּים עֹמְדִים". שואלים חז"ל, למה עצי שטים-ארזים בדווקא?

משיבים על כך חכמינו, למד הקב"ה דרך ארץ לדורות הבאים, שאם יבקש אדם לבנות את ביתו מעצי פירות, אומר לו ומה מלך מלכי המלכים שהכל שלו, כשאמר לעשות משכן, אמר, לא תבנהו אלא מעץ שאינו עושה פירות, אתם על אחת כמה וכמה.

זוכים אנו לראות כאן הדרכה אלוקית, אפילו שעה שאדם עוסק בעניינים נשגבים כבניין המשכן, אל לו לשכוח שאסור לעשות את הדברים על חשבון זולתו, גם מטרה גדולה ככל שתהיה אסור לה שתקפח בדרכה ותעשוק את האחרים. אף מצוות בניין המשכן אסור לה להיעשות על ידי השחתת עצי פרי. זה הוא שציוונו הבורא "וְעָשִׂיתָ אֶת הַקְּרָשִׁים לַמִּשְׁכָּן עֲצֵי שִׁטִּים עֹמְדִים" – עצי ארז שאינם נותנים פרי בדווקא.

ישנה מעשייה המספרת אודות אדם צדיק ומדקדק במצוות קלה כבחמורה שהיה רודף אחרי מצוות נדירות. ויהי היום, עומד האיש ברחבת הכותל המערבי, לפתע צדה עינו אדם גמד-נמוך קומה. אמר לעצמו, הרי לפני האפשרות לברך ברכת "מְשַׁנֶּה הַבְּרִיּוֹת" וכיצד אחמיצנה? אץ רץ, ניגש אל הגמד, אחז בזרועותיו, הניפו לגובה ולעיני כולם בירך עליו בכוונה עצומה "ברוך אתה ה' אלקינו מלך העולם מְשַׁנֶּה הַבְּרִיּוֹת"... מעשייה זו משקפת פעמים רבות את התנהגותנו, מחוסר שימת לב, תוך כדי רדיפת החסד והמצוות אנו עלולים לרמוס את זולתנו.

נמצא, שבפרשת בניין המשכן רצה הקב"ה להשכילנו בינה שגם כאשר אדם עסוק בדברים עצומים ונשגבים עליו לשים לב ולהתבונן בפרטים הקטנים, על מנת שלא ייגרם סבל או צער למאן דהו. המטרה אינה מקדשת את האמצעים!

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר