טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת יתרו
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת יתרו

מאת: הרב אב"י זכריש

בעשרת הדברות שנאמרו בהר סיני, "אנכי ה' אלקיך" הוא הדיבור הראשון, ו"לא תחמוד" הוא הדיבור האחרון. כך, שעשרת הדברות פותחים ומסיימים במצווה מחייו הפנימיים של האדם.

רק מי שמכיר באמיתות הדיבור "אנכי ה' אלקיך", הוא ידע להכיר באמיתות הדיבור "לא תחמוד". רק מי שמסוגל להתמכר כולו להשגחה העליונה, לוותר על האסור לו ולקיים את המצוות המוטלות עליו, משום שהוא מעריך כראוי את המקום הגדול והקדוש שנקבע לו בממלכת הבורא.

רק מי שאינו רואה את העולם מנקודת המבט האישית שלו, אלא הוא מכיר ב"אנכי ה' אלקיך" כאמת העליונה ורואה את עצמו כעבד לה' אלוקיו - עבד החייב לעשות את רצון אדונו בלב שלם, הוא לא יעריך את הסובבים אותו לפי קנייניהם ורכושם החומריים, הוא לא יראה בסיפוק תאוותיו את קנה המדה לאושר חייו.מתן תורה

כל קנייניו ורכושו של חברו נחשבים בעיניו כרכושו של ה', רכוש שהקב"ה העניק ונתן לרעהו לפי רצונו.

אושרו, שמחתו וטובתו של חברי הרי הם ברכה מן השמים ואני מתייחס לכך בכבוד, ללא שמץ של קנאה, כיון שאני יודע שחברי וידידי הם חלק בלתי נפרד מעדרו של רועה העולם – הבורא יתברך, וכאשר הקב"ה עושה להם טוב, הרי זה כאילו הוא היטיב עמדי!


נסיים בעצה קטנה איך להימנע מקנאה וחמדנות לדברים שיש לחברים, ידידים וסתם אנשים שאנחנו מכירים.

כשיבוא המשיח, יקדמו את פניו המוני בני אדם, צרורותיהם על שכמם, והם יתלוננו: "על מה ולמה נגזר עלינו לשאת את צרורותינו וצרותינו?" מה יעשה המשיח?

ייחד חדר ענק, ויזמין אליו אחד אחרי חברו את כל בני האדם, לכל אחד הוא יאמר: "תניח את צרורך". מניח האדם את צרורו ויוצא, אחריו נכנס חסרו ומניח את צרורו... החדר מתמלא בצרורות. ואז חוזר התהליך על עצמו.

מלך המשיח קורא לכל אחד מן האנשים שוב פעם ואומר לו: "בחר לך צרור". סוקר האדם את כל הצרורות והחבילות – רואה את הצרות ואת המועקות, את צרות העניים והעשירים, החולים והבריאים, החכמים והטיפשים, העובדים והמובטלים, ובוחר בצרורו הישן והמוכר...

משמעות הדברים היא, אם חומד אתה את רכושו של חברך, תואיל בטובך להתחלף איתו בכל פרטי חייו, גם בצרות ובמועקות, לאו דווקא ברכוש ובדברים היפים. או אז בטוח יתברר לך שאין מה לקנא בזולתך...

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר