טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת וישב
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת וישב

מאת: אבי זכריש

התורה מספרת לנו אודות יוסף הצדיק שחלם חלומות על עתידו לעלות לגדולה ולשלטון, האחים-השבטים "לא אהבו" את השאיפות והחלומות של אחיהם הקטן, ולפיכך שנאו אותו שנאה עזה, והמתינו להזדמנות בה ישיבו לו כגמולו. וההזדמנות לא אחרה לבוא, הם זרקו אותו לבור, ולבסוף אף מכרו אותו למדינים – פרשת מכירת יוסף.

אלא שכאן מתעוררת התמיהה, הרי אין לנו עסק עם חבורת שודדים רבי–מרצחים, אשר בנקל מכירת יוסף - גוסטב דורהמסוגלים להזיק ולפגוע בזולתם עבור כתונת פסים?! הלא אנו עוסקים בשבטים הקדושים בני יעקב אבינו ע"ה?!
 
בפרשיה סבוכה זו מאיר את עינינו הוגה הדעות הגאון רבי שמשון רפאל הירש זצ"ל (רבה של יהדות גרמניה), וכך הוא מבאר: כשיוסף חלם את חלומותיו, בהם נראה הוא המושל, ואביו ואמו וכל אחיו משתחווים לו, החליטו האחים להתכנס ולחשוב יחד איך מתמודדים עם תוכנית שכזו.
 
ועל כך מספרת התורה [בראשית ל"ז י"ב]; "וַיֵּלְכוּ אֶחָיו לִרְעוֹת אֶת צֹאן אֲבִיהֶם בִּשְׁכֶם" דייקו חכמינו ואמרו: לא הלכו לרעות אלא את עצמם, כלומר, הם ביקשו לשמור על עצמאותם, אותה הם ראו מקופחת ע"י תוכניותיו של יוסף אחיהם.
 
ואכן, לפי ראות עיניהם נשקפה סכנה איומה לעתידם. הן לא עבר זמן רב משנוסדו מוסדות השלטון המלכותי הרודה ושולט בעם ללא מצרים ע"י נמרוד. בני דודיהם – בני ישמעאל כבר משועבדים תחת האלופים והמלכים ששלטו בהם שלטון חסר גבולות.
בניגוד גמור לשלטון מלכותי המשפיל את כבוד האדם וחירותו, ומשתמש בו כלבנה בבניין הכבוד והתאווה הפרטיים של היחיד השולט ללא מצרים, משפחת אברהם אבינו ע"ה שאפה לייסד חברה אנושית בה יבואו לידי ביטוי אצילות אנושית וכבוד אנושי על בסיס חופש ושוויון זכויות, בה ישלוט על כולם בשווה רק התפקיד המשותף - לשמור דרך ה' לעשות צדקה ומשפט.
 
ישבו האחים וחשבו, מה יהא על עתידם ועתיד האנושות כולה אם גם הם ייאסרו באזיקי תאוות הכבוד של יחיד - יוסף הצדיק?!
 
ישיבה אינה רק מקום בו לומדים תורה עם דרך ארץ, ישיבה היא מקום בו מתחנך כל תלמיד ותלמיד להכיר בכך שהדרך היחידה להצלחתו באה אך ורק בשילוב זרועות ובאיחוד כוחות עם חבריו לספסל הלימודים למען המטרה הנעלית – עבודת המידות והתעלות במעלות התורה והדרך ארץ.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר