טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת ויחי
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת ויחי

מאת: הרב אב"י זכריש
 
בפרשתנו, מספרת התורה אודות פטירת יעקב אבינו ע"ה. אמנם חכמינו ז"ל (תענית ה' ב') כבר העמידונו על כך שיעקב אבינו לא מת! אלא חי הוא לעולם!
בביאור פרשה זו רב הנסתר על הגלוי, ועדיין אין לנו אלא דברי חז"ל שיעקב אבינו לא מת.
אלא שעדיין צריכים אנו להתבונן, כאשר יוסף מספר למלך מצרים על השיחות האחרונות שהיו לו עם אביו – יעקב אבינו ע"ה, כך הוא אומר; "אָבִי הִשְׁבִּיעַנִי לֵאמֹר הִנֵּה אָנֹכִי מֵת" (בראשית נ' ה'). כלומר, יעקב אבינו ע"ה דיבר על פטירתו של עצמו, הכיצד, הרי חז"ל לימדונו ש"יעקב אבינו לא מת"? ומדוע אמר ליוסף בנו "הנה אנכי מת"?

בקושיא זו כבר נתחבט רבי יעקב בעל הטורים וכך הוא משיב; כיון שמשה רבינו ע"ה שהיה אב לכל הנביאים אמר על עצמו (דברים ד' כ"ב) לשון "כִּי אָנֹכִי מֵת", לפיכך גם יעקב אבינו ע"ה, אע"פ שזכה ולא מת, אמר על עצמו "הנה אנכי מת", על מנת שלא לבייש את משה רבנו ע"ה.בין אדם לחברו בישיבה
 
רואים אנו את גדלותו של יעקב אבינו ע"ה, שבכדי שמשה רבנו ע"ה לא יתבייש מכך שאצלו נאמר הלשון "אנכי מת" לעומת יעקב אבינו שלא נאמר בו לשון זו, לפיכך אמר ליוסף "הנה אנכי מת", אפילו שכלל וכלל לא מת!                                                  
 
זו היא דאגה ואחריות של יעקב אבינו ע"ה, מאבות האומה הישראלית, שלא לגרום לזולתו להתבייש אפילו כאשר הדברים הם נכונים ואמיתיים.
 
חיי הישיבה בכלל וחיי הפנימייה בפרט מְזַמְּנִים לכל תלמיד ותלמיד רגעים רבים של ניסיונות בעניינים שבין אדם לחברו. מטרת הישיבה, היא, להעניק לכל תלמיד ותלמיד כלים לבניית אישיותו העצמית בתחומי דרך ארץ ומדות טובות, ורק לאחר מכן סלולה היא הדרך להתעלות בתורה – דרך ארץ קדמה לתורה.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר