טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת ויגש
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת ויגש

מאת: הרב אב"י זכריש
בהזמנת שליט מצרים
- יוסף הצדיק, יעקב אבינו ע"ה יורד לארץ מצרים יחד עם בני משפחתו. אודות תהליך התארגנות משפחת יעקב לירידה למצרים מספרת התורה באריכות ובפירוט רב. בתוך הדברים כתוב, "וְאֶת יְהוּדָה שָׁלַח לְפָנָיו אֶל יוֹסֵף לְהוֹרֹת לְפָנָיו גּשְׁנָה" [בראשית מ"ו כ"ח].דורה: יוסף מתגלה לאחיו

עלינו להתבונן ולהבין, לשם מה הקדים יעקב אבינו לשלוח את בנו יהודה לפניו לארץ מצרים? ברם, חכמינו ז"ל במדרש [הביאם רש"י]לימדונו שיעקב אבינו שלח את יהודה על מנת שידאג לו לבניית בית תלמוד – ישיבה בארץ מצרים עוד טרם בואו לשם.

בדרך כלל אדם המהגר ממקום למקום דואג וטורח לסדר לעצמו בראש ובראשונה מקום מגורים, מקום עבודה, סביבה חברתית נאותה וכו'. לא כן יעקב אבינו שבציווי ה' היגר מארץ כנען למצרים, מעייניו נתונים לטרדה מסוג אחר לגמרי, לבנות לו ולבניו בית תלמוד – ישיבה בה יוכלו לגדול יחדיו בכוחות משותפים בעבודת ה' בתורה, דרך ארץ ומידות טובות.

אמנם כאן יקשה, מדוע צריכה התורה להדגיש שיעקב שלח את יהודה אל יוסף הצדיק על מנת לבנות ישיבה בארץ מצרים, וכי יכול היה לשולחו למישהו אחר, הלא יוסף משנה למלך פרעה היה בעל הבית היחידי הכל יכול בארץ מצרים ו"בלעדיו לא ירים איש את ידו", ואל מי ישלחנו?

השיב על כך הגאון רבי זלמן סורוצקין זצ"ל, כשיוסף שלח את אחיו לארץ כנען אל אביו, אמר להם "וְהִגַּדְתֶּם לְאָבִי אֶת כָּל כְּבוֹדִי בְּמִצְרַיִם וְאֵת כָּל אֲשֶׁר רְאִיתֶם", מששמע יעקב אבינו על עמדתו הגבוהה של יוסף בהיררכיית השלטון המצרי המפרנס את העולם כולו בתקופת הרעב, שלח לומר ליוסף, "אמנם אתה עסוק בדאגה למזונם של אזרחי העולם כולו – פיקוח נפש, אולם עדיין אין זה פוטר אותך מלפעול גם כן להפצת תורה, ולפיכך אני שולח את יהודה על מנת שתסייע בידו להקים בית תלמוד – ישיבה."
 
הישיבה אכן מחנכת ומעניקה לכל תלמיד ותלמיד את הכלים לתרום מעצמו לחברה בה הוא חי, במעגל הקרוב והרחוק כאחד. אולם בד בבד מטרתה היא להעניק לתלמיד חממה רוחנית בה יוכל לבנות ולהיבנות בתורה, דרך ארץ ומדות טובות.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר