טפסים ומידע

 
 
 
 

פרשת וארא
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרשת וארא

מאת: הרב אב"י זכריש
המכה השנייה מעשרת המכות שהביא ה' על מצרים הייתה מכת צפרדע – "וַיֵּט אַהֲרֹן אֶת יָדוֹ עַל מֵימֵי מִצְרָיִם וַתַּעַל הַצְּפַרְדֵּעַ וַתְּכַס אֶת אֶרֶץ מִצְרָיִם" [שמות ח' ב'].

ישנה דעה בחז"ל (מביאה רש"י) שהקדוש ברוך הוא הביא על מצרים צפרדע אחת – וַתַּעַל הַצְּפַרְדֵּעַ, וכשהמצריים ראו אותה עולה מן היאור, הם הכו אותה ללא רחם, ועל כל מכה ומכה הייתה הצפרדע משריצה נחילים של צפרדעים קטנים שפשטו על כל ארץ מצרים.
 
שאל על כך הרב יעקב ישראל קנייבסקי בעל ה"קהילות יעקב" זצ"ל, כשהמצריים רואים שעל כל מכה ומכה שהם מכים את הצפרדע, יוצאים עוד ועוד נחילי צפרדעים, מדוע הם ממשיכים להכות את הצפרדע?
 
ומכאן אנו למדים יסוד גדול לחיינו אנו, כשאדם כועס הוא נאצפרדעחז טירוף ואין לו שליטה על יצר הנקמנות שבו. גם כאשר המצריים ידעו שעל כל מכה שהם מכים את הצפרדע יוצאים ממנה נחילי צפרדעים, והשכל הישר אומר להפסיק להכותה על מנת שלא יצאו עוד צפרדעים, אולם יצר הנקמנות דחף אותם להמשיך, להכות בצפרדע ולנקום!!! מי סובל? מצרים כולה! אבל, הם נקמו...
 
חיי חברה בכלל וחיי פנימייה בפרט, מזמנים לנו הזדמנויות רבות בהם אנו נקרעים בין הרצון לנקום במי שנראה שהפריע לנו בדרכינו, לבין השכל הישר האומר לנו; "במלחמת אח נגד אח, המנצח – מפסיד".

אם נעמיד לנגד עינינו את טיפשותם של המצריים המתייצבים על שפת היאור ומכים את הצפרדע הגדולה ללא רחם, שעה שהם מודעים לכך שבכל הכאה והכאה הם מביאים על עצמם נחילי צפרדעים הפושטים על כל ארץ מצרים... אזי כלל וכלל לא נסתפק האם לנקום ולהשיב רעה לחבר שנראה לנו כאילו פגע בנו.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר