טפסים ומידע

 
 
 
 

פרטיות - לאן?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> פרטיות - לאן?

  מאת: הרב אב"י זכריש

יעקב אבינו עוזב את בית אביו שבבאר שבע ושם פעמיו לחרן.

יעקב חולם ורואה סולם מוצב בארץ וראשו מגיע לשמים. הקדוש ברוך הוא נגלה אליו ומבטיחו על ירושת הארץ לו ולזרעו ושישמרנו מכל החפצים להרע לו.שטח פרטי

בבוקר, כשיעקב אבינו מתעורר משנת הלילה, כשהוא מבין את קדושת המקום בו הוא שוכב – הר המוריה, הוא מציב במקום מצבה לה' יתברך, עליה הוא יוצק שמן.

לאחר מכן הוא פונה לקדוש ברוך הוא בבקשה ונדר; "אִם יִהְיֶה אֱלֹקִים עִמָּדִי וּשְׁמָרַנִי בַּדֶּרֶךְ הַזֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ וְנָתַן לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ, וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם אֶל בֵּית אָבִי, וְהָיָה ה' לִי לֵאלֹקִים". יעקב אבינו מסיים ומוסיף; "וְהָאֶבֶן הַזֹּאת אֲשֶׁר שַׂמְתִּי מַצֵּבָה יִהְיֶה בֵּית אֱלֹקִים".

דור עיקש ופתלתל. דור שלמרות זאת השקיע והרעיף תקציבי ענק בפיתוח בית המקדש. כשהנביא יחזקאל בא להוכיחם כך הוא אומר להם; "בְּתִתָּם סִפָּם אֶת סִפִּי וּמְזוּזָתָם אֵצֶל מְזוּזָתִי וְהַקִּיר בֵּינִי וּבֵינֵיהֶם וְטִמְּאוּ אֶת שֵׁם קָדְשִׁי בְּתוֹעֲבוֹתָם אֲשֶׁר עָשׂוּ וָאֲכַל אֹתָם בְּאַפִּי".

על מה הכעס והקצף?
על אנשי אותו הדור שבד בבד יחד עם התפארותם בבית המקדש אותו הם שיכללו ופיארו, לצד ביקוריהם התדירים במשכן ה', הם דאגו שיובהר דבר אחד – ביתם לְצַד ביתו של הקדוש ברוך הוא!

"נדאג לביתו של אלוקים, אף לבקרו בהיכלו אנו מסכימים, ובלבד שֶׁלְבֵתֵינוּ הפרטי אל יבוא הקדוש ברוך הוא לבקרינו!" ועל זאת יצא הקצף מאת ה'.

זהו שמקדים יעקב ומבהיר; "וְהָיָה ה' לִי לֵאלֹקִים", רק מתוך כך שכל חיי הפרטיים יהיו מיוסדים ומושפעים מנוכחותו וציוויו של הקדוש ברוך הוא, ממילא "הָאֶבֶן אֲשֶׁר שַׂמְתִּי מַצֵּבָה יִהְיֶה בֵּית אֱלֹקִים". אין דרך אחרת.

כל זמן שיהיו לנו את אותן 'פינות פרטיות' שבהן אנו מעדיפים (ח"ו) שלא "לְעָרֵב וּלְשַתֵּף" את הקדוש ברוך הוא, כל הביקורים וההשתפכויות בבית ה' לא יועילו לנו מאומה!

"בְּתִתָּם סִפָּם אֶת סִפִּי וּמְזוּזָתָם אֵצֶל מְזוּזָתִי" – 'דלתי נושקת לדלתו של הקב"ה ומזוזתי סמוכה למזוזתו, אבל בביתי ובענייני הפרטיים אני הוא המחליט הבלעדי!' זהו מצב המוליד אסון - "וָאֲכַל אֹתָם בְּאַפִּי".
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר