טפסים ומידע

 
 
 
 

התכוננתם כבר לפסח? בטוחים?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> התכוננתם כבר לפסח? בטוחים?

מאת: הרב אב"י זכריש

צילום:Gilabrandנכנסנו לחודש ניסן – ראשון שבחודשים, ואנו קוראים את פרשת ויקרא, פרשה זו פותחת ב"וַיִּקְרָא אֶל משֶׁה וַיְדַבֵּר יְהֹוָה אֵלָיו". רש"י על אתר מבאר, שלכל הדברות, האמירות והציוויים שנאמרו למשה רבנו ע"ה קדמה קריאה של חבה.

אבל לנביאי אומות העולם נתגלה ה' עליהן בלשון עראי שנאמר "ויקר אלהים אל בלעם" – באקראיות.
 
קריאה זו למשה רבנו ע"ה טעונה היא הסבר, הלא משה רבנו תמיד היה מוכן ומזומן לשמוע דבר ה'?
 
מכאן אנו למדים, שאפילו במצבו ובדרגתו של משה רבנו ע"ה, ישנו הבדל עצום בין נבואה הבאה אליו בפתאומיות, לנבואה הבאה אליו אחרי זימון והכנה!
 
- - -      אם כך הם פני הדברים אצל משה רבנו ע"ה, אצלנו על אחת כמה וכמה!
בעוד זמן לא רב יחול חג הפסח – ליל הסדר, הלילה בו נפתחים שערי שמיים וכל אחד מסוגל להתקרב לאלקים קרבה עצומה ולקבל שפע טהרה וקדושה.

אלא, שכל זאת בתנאי שנשכיל להתכונן היטב מבחינה רוחנית על מנת להכיל את קדושת החג.
 
המגיד מדובנא נוהג היה לספר מעשה:
מעשה בגנב-נוכל, ששם עינו בחנות גדולה, ובה תנועה ערה של לקוחות ומחזור כספים ענק. הוא החל לעקוב אחר העברת הכספים מן החנות אל הבנק, וראה שבכל יום, בשעת הסגירה, צועד נער השליחויות עם תיק הכסף, להפקידו בסניף הבנק הקרוב.
 
הגנב ידע, שבשעה זו הרחוב הומה אנשים, ואין כל אפשרות לשדוד את התיק לאור היום. לפתע, נצנץ במוחו רעיון....
 
דקות אחדות לפני מועד הסגירה, הופיע הגנב בחנות חליפות הנמצאת בדרך בה אמור לעבור נער השליחויות עם תיק הכסף, והציג את עצמו בפני בעל החנות. "שלום, אני משרת בביתו של אליהו העשיר, ואדוני מבקש לקנות חליפה מהודרת. המחיר אינו משמעותי עבורו, ובלבד שהתפירה תהיה מעולה והבד משובח. היש לכם חליפות כאלו?"
 
"הגעת למקום הנכון," אמר המוכר בלהיטות, "אמור לאדונך שיכנס לכאן וימדוד חליפה הולמת, אין לי כל ספק שיצא מכאן מרוצה!"
 
"גם אני בטוח בכך," אמר הגנב במבוכה, "אך זו בדיוק הבעיה. אין לו זמן פנוי לבא לכאן ולמדוד. הוא עסוק וטרוד בעסקיו מאד. ולכן הוא שלח אותי במקומו, שאני אביא לו חליפה במידתו!"
 
"וכיצד אדע את מידתו של אדונך?" שאל המוכר.
הלקוח נבוך, אך מיד התעשת. "יש לי עצה! בוא נעמוד בחוץ. כאשר אראה מישהו שמידות גופו דומות למידות אדוני, אומר לך, ותמדוד את החליפה לפי מידותיו!"
 
עמדו שניהם בפתח החנות, וסקרו את העוברים והשבים. לפתע הצביע הלקוח על נער שעבר ברחוב, וקרא: "הנה, בחור זה - מידותיו תואמות את מידות אדוני!"
 
היה זה נער השליחויות, שהלך להפקיד את תיק הכסף בבנק.
פילס המוכר את דרכו בקהל, ניגש אל הנער וביקש ממנו: "האם תוכל להיכנס לחנותי לרגע קט, הייתי רוצה למדוד עליך חליפה יקרה!" חליפה יקרה? מדוע לא! נער השליחויות התלווה אל המוכר לחנותו, הניח לרגליו את התיק ולבש את החליפה היפה.

הוא נהנה לראות את דמותו האופנתית ניבטת במראה שמולו, וסקר את עצמו בשביעות רצון. לפתע גחן הלקוח הזר במהירות הבזק, אחז בתיק המעות, וחמק עמו החוצה.
 
"גנב, גנב, תפסוהו !" קרא הנער בהתרגשות, ופנה לרדוף אחר הגנב. אך אז לפת המוכר את כתפו ואמר לו: "לא, אדוני, אתה לא תצא מכאן לבוש בחליפתי. עליך לפשוט אותה בתחילה, רק לאחר מכן תלך לדרכך!"
 
"אבל הוא בורח!"
"אין זה עניני, קודם כל תוריד מעליך את החליפה!"
עד שנער השליחויות פשט אות החליפה ויצא לחוץ, נעלם הגנב ואיננו...
 
ממשל נפלא זה עלינו ללמוד ולהיזהר מן היצר הרע שמנסה להעסיק אותנו בערב פסח בדברים שוליים וחסרי ערך, על מנת שלא נגיע לחג הקדוש והנעלה מוכנים. אסור לנו לתת לו להפיל אותנו בפח!

עלינו להתכונן וללמוד את דיני החג, את יסודות האמונה שאנו שואבים מיציאת מצרים, ואז, נזכה לקרבת אלוקים אמיתית.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר