טפסים ומידע

 
 
 
 

צלם בהיכל?!
דף הבית >> מהנעשה בישיבה >> צלם בהיכל?!

  מאת: יעקב נענה ואליסף נחמני
            תלמידי מגמת תקשורת

"אתה זוכר את הטלפון החדש שקניתי, אני כבר לא אוכל להגיע איתו לישיבה" אמר לי אחד החברים לכיתה. בתחילת דבריו לא הבנתי במה מדובר, זכרתי כי על הפלאפון הזה הוא עבד כל הקיץ אם כן למה הוא לא הולך להגיע איתו לישיבה?פלאפון דור שני

אחרי כמה ימים התבהר הכול, ראש הישיבה, הרב שפיגל, כינס אותנו בבית המדרש והודיע שהישיבה יוצאת לדרך חדשה. לא עוד מכשירים מתקדמים מהדור השלישי ומעלה, מעתה ניתן להגיע לישיבה אך ורק עם מכשיר מהדור הישן, קרי – ללא כרטיס זיכרון ללא אינטרנט וללא שום אפליקציה חיצונית. זאת בטענה כי רבים מתלמידי הישיבה עלולים ליפול ברשת (תרתי משמע) ולהגיע למקומות אשר אינם ראויים ליהודי בכלל, ולתלמיד ישיבה בפרט. אגב, גם צוות הישיבה התחייב לעמוד בתקנון ולהחזיק מכשירים "כשרים" בלבד.

תלמידים רבים החסירו פעימה כאשר שמעו את דברי ראש הישיבה. מיד לאחר השיחה התמלא חדרו של הרב שפיגל מפה לפה בתלמידים זועמים, שהשקיעו את מיטב כספם בקניית מכשיר מתקדם וכעת לא יכולים לעשות בו כל שימוש. לטענת התלמידים התקנון החדש פוגע מאד במי שכבר יש ברשותו מכשיר כזה ומכיוון שלא הותרו על כך מראש אין לאסור זאת עליהם.

במקרים מורכבים יותר נוצר מצב בו תלמידים התחייבו על תוכנית מסויימת עם מכשיר מסויים וכעת יאלצו לשבור את החוזה ולשלם את הקנס, או תלמידים שהתחייבו לשלם על המכשיר סכום גבוה בכל חודש כאשר הסכום עשוי לרדת מהשיחות שיבצעו. אם לא יהיה ברשותם מכשיר כיצד יבצעו שיחות?

הרב שפיגל הקשיב בהבנה לטענות התלמידים והחליט להעמיק בפרטי הבעיה ולנסות ולמצוא לה פתרון, במסגרת התקנון החדש. הרב פנה לחברות הסלולר ולאחר התייעצות ובדיקות עומק הוצגו בפני התלמידים שלוש אלטרנטיבות למצב הקיים.

הפתרון הראשון שהוצע ההוא קנייה עצמאית של מכשיר העומד בדרישות הישיבה, הפתרון השני קניית מכשירים בקנייה מרוכזת מהישיבה בעלות מינימאלית של כ- 180 והפתרון השלישי יועד לתלמידים שאין באפשרותם כלל להחליף מכשיר מסיבות אלו ואחרות. תלמידים אלו נקראו למסור את מכשירם לטכנאי מטעם החברה שינטרל את האפשרויות הבעייתיות של כרטיס זיכרון וכניסה לרשת האינטרנט.

נכון לעכשיו, "נוהל פלאפונים" עדיין בשלבים ראשוניים ועוד יידרש זמן עד שיושרש היטב בין כתלי הישיבה.

לדעתנו, לכל מטבע שני צדדים. גם ל"נוהל פלאפונים" צד חיובי ושלילי. החיוב הוא שבית הישיבה מונע מהתלמיד להגיע למקומות שהוא עצמו אינו מעוניין להגיע אליהם אך עשוי לעשות זאת בעצת היצר. השלילי הוא כמובן בעיית המכשירים שכבר הושקע בהם ממון רב שמגיע לעיתים לאלפי שקלים.

בסופו של דבר אנו נוטים לשכוח שמטרת המכשיר הקרוי פלאפון היא דיבורים ולא שאר מטעמים שאינם קשורים כלל לתפקיד המקורי שלו. אנו תקווה כי תלמידי הישיבה ימשיכו להשתמש במכשיריהם למטרות טובות כגון שמירת קשר עם ההורים ומי יתן ויבוא יום שגם רשת האינטרנט תהפוך למכשיר שכולו קדושה וטהרה.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר