טפסים ומידע

 
 
 
 

קילו פחמים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> קילו פחמים

  מאת: הרב אב"י זכריש

"וַיֵּשֶׁב יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מְגוּרֵי אָבִיו בְּאֶרֶץ כְּנָעַן. אֵלֶּה תֹּלְדוֹת יַעֲקֹב, יוֹסֵף וכו'" [בראשית ל"ז א']

רש"י מביא מדברי חכמינו ז"ל; שכאשר יעקב אבינו ראה את רשימת אלופי עשו. אמר לעצמו, 'מי יוכל לכבוש גנרלים גדולים כל כך?' השיב לו הקדוש ברוך הוא ואמר לו; "אֵלֶּה תֹּלְדוֹת יַעֲקֹב, יוֹסֵף וכו'".

ומה היא כוונת תשובתו של בורא עולמים?

ממשיך המדרש ומבהר על פי משל: בשוק העירוני, בחדר צר ואפל יושב לו מוכר הפחמים. קירות החדר לובשים שחור כְּשׁוּלֵי קדירה שנשכחה על גבי האש. חלל החדרון אפוף אבק פחמים. אחת לכמה דקות נכנס קונה מבקש קילו פחמים, משלם ויוצא בצעדים זריזים לאוויר הצח שבחוץ. לפתע, עלטה וחשיכה שוררים בחדר. מוכר הפחמים מעיף מבט מבוהל לעבר הדלת ולמולו ניצב גמל טעון חבילות פשתן על דבשתו. מוכר הפחמים מתעשת ומבקש להוציא את המטרד הכל כך לא צפוי מחנותו.
במוחו הוא מריץ רעיונות שונים ומשונים כיצד להוציא את הגמל מחנותו, ואם אכן יצליח, מה יעשה עם ערימות הפשתן שנתפסים בכל זיזי ומדפי החנות?

אדם פיקח שהיה שם ייעץ לו: 'קח ניצוץ קטן של אש ותבעיר את הפשתן, שניות אחדות והמטרד נעלם!'

כיצד הסתיים סיפור זה? לא ידוע לנו.
אולם הקדוש ברוך הוא פונה ליעקב אבינו ואומר לו; אל לך לדאוג מפני אלופי ושרי עשו – "וְהָיָה בֵית יַעֲקֹב אֵשׁ וּבֵית יוֹסֵף לֶהָבָה וּבֵית עֵשָׂו לְקַשׁ, וְדָלְקוּ בָהֶם וַאֲכָלוּם וְלֹא יִהְיֶה שָׂרִיד לְבֵית עֵשָׂו" [עובדיה א' י"ח]. ניצוץ קטן של אש באחרית הימים יכלה וישרוף את עשו על אלופיו ושרי צבאותיו.

אברהם אבינו נשא לאשה את שרה אמנו ע"ה. משך שנים ארוכות הייתה שרה אמנו ע"ה עקרה ולא זכתה לפרי בטן. לעומתה, הגר שִׁפְחָתָה המצרית, נכנסה להריון מיד!
אמר רבי חנינא, הקוצים אינם זקוקים לא לזריעה ולא לניכוש, מאליהם הם גדלים, מיתמרים ועולים. לעומתם, החיטים, עד שהם גדלים וצומחים, כמה טרחה צריך החקלאי לטרוח?! כך, אמהותינו הקדושות היו עקרות, ולתפלות רבות נצרכו עד שזכו לפרי בטן.

רחל אמנו ע"ה, נסגר רחמה. אולם אחרי כל הקשיים זכתה רחל והחיטה נתנה יבול – יוסף הצדיק נולד לה!

יגעת ומצאת – תאמין. לא יגעת ומצאת – אל תאמין.

ואתה ישראל, אל תירא ואל תחת מכל האויבים הצרים עליך מבית ומחוץ, ביום ובלילה, בקיץ ובחורף. נכון, אנו מעטים והם רבים וחזקים. אולם בוא יבוא היום "וְהָיָה בֵית יַעֲקֹב אֵשׁ וּבֵית יוֹסֵף לֶהָבָה וּבֵית עֵשָׂו לְקַשׁ, וְדָלְקוּ בָהֶם וַאֲכָלוּם וְלֹא יִהְיֶה שָׂרִיד לְבֵית עֵשָׂו" – ניצוץ קטן של אש יצא וישרוף את הצרים הצוררים עלינו. ואנו נגיל בה' אלקי ישראל.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר