טפסים ומידע

 
 
 
 

עיבוד נתונים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> עיבוד נתונים

  מאת: הרב אב"י זכריש

 
בשער רחב וגדול עוברות מכוניות רבות, משאיות ואף רכבת הרים ארוכה. לעומת זאת מבעד לדלת סטנדרטית יש מקום לאנשים לעבור, אולי גם למשאות קלים. לא יותר!
דורות הראשונים היה לבם פתוח כשער ענק, די היה לדבר אליהם דברים גדולים המכילים בתוכם 'חומר' רב והיה די בזה בכדי להקיף את כל ישותם וללמדם בינה. לעומת זאת, בדורות המאוחרים יותר נצטמצמו הלבבות עד כדי כך שבשביל 'להכניס' עניין ערכי בלב האדם המצוי, עלינו לפרקו לפרטי פרטים והמון סעיפים על מנת שנצליח 'להזריק' את הדברים בלבו של האדם.
 
כבר אמר מאן דהו בן דורנו, דור ההייטק והננו-טכנולוגיה; 'מה שלא תוכל להכניס בהודעת טקסט אחת (72 תוים), אל תנסה ללמד אותי, זה פשוט לא יצליח'.
בעבר חשבתי שאמירה זו שייכת רק ללקויי למידה או בעלי קושי בקשב וריכוז. כעת אני מבין שגם מי שהוא מרוכז, אבל הלב, הלב שלו קטן ומצומצם – אינו יכול להכיל הרבה, הרי הוא זקוק שכל דבר נפרוט לו לפרטי פרטים, אחרת, הוא לא יידע את הדבר לאשורו.
 

אחד מהמאפיינים הבולטים בספרי בעלי המוסר – תלמידי רבי ישראל סלנטר זיע"א, הוא, שמאמר פסיכו-פדגוגי קצר מכיל בקרבו תורה, יראה והדרכה המקיפה חיים שלמים!
אולם ככל שנקפו השנים, הלבבות הצטמצמו, יכולת ההכלה של 'דברים ענקיים' פחתה. או אז החל ביקוש גדול יותר לאריכות, לשיכתוב הפרטים ופרטי הפרטים שיפה היה להם כשהם נארגו והוסוו במאמר קולע השערה.
 

חכמי ארץ ישראל בתלמוד ירושלמי נגעו בנושא זה, פתחו פיהם במשל ואמרו; 'הראשונים חרשו וזרעו, ניכשו, כיסחו, עדרו, קצרו, עמרו, דשו, זרו, בררו, טחנו, הרקידו, לשו, קיטפו ואפו, ואנו אין לנו מה לאכול'. כלומר, לראשונים הייתה היכולת לעכל גם 'דברים ענקיים' המכילים בתוכם המון פרטים, כי היו להם את הכלים העצמיים לעבד ולעכל אותם. אולם אנו, אפילו את פינו לא מסוגלים לפתוח...
 
זו היא רק דוגמית להבדלי הדורות. על כך המליץ הנביא ישעיה 'צו לצו קו לקו זעיר שם זעיר שם'.


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר