טפסים ומידע

 
 
 
 

ניגודיות ותועלתה

  מאת: הרב אב"י זכריש

וויכוחים רבים היו מנת חלקה של כנסת ישראל אף בתקופות זריחתה – תקופת בית המקדש.

אחד מן הפולמוסים התקיים סביב הכנת 'אפר פרה אדומה', אפר בו היו מטהרים טמאי מת. הצדוקים, זרם כפרני שחיבל רבות בכרם בית ה', טענו שצריך להחמיר בהכנת אפר זה, שתיעשה אך ורק על ידי אנשים מטוהרים באופן מסוים. חכמים, שלא קבלו חומרה זו כיון שאין לה מקור בתורה, היו מקפידים לטמא את האדם המיועד להכין אפר פרה אדומה, ומטהרים אותו כפי מה שכתוב בתורה, בלי החומרה וההקפדה המיותרת של הצדוקים. כל זאת על מנת להראות קבל עם ועדה שדעת הצדוקים איננה דעת תורתנו הקדושה.

אלא, שיחד עם התרסה זו כנגד דעתם המטופשת של הצדוקים, דאגו חכמינו הקדמונים לתקן מספר תקנות אחרות, תקנות המשמשות כסייגים וגדרות, על מנת ללמדנו שהכנת אפר פרה אדומה אינה עניין קל ואסור לזלזל בה.

בישיבת קלם שבאירופה, בתקופות שסוף זמן קריאת שמע היה בשעה מוקדמת, היו מתפללים עד קריאת שמע בזריזות (כמובן, ודאי שלא 'בלעו' את מילות התפילה). ומיד לאחר שקראו קריאת שמע, היו אומרים 'אמת ויציב' לאט ובכוונה גדולה, כ"ז בשביל שידעו כלל התלמידים שהמהירות לא הייתה מפני שהתפילה היא כמשא על גבנו, משא שאנו מחפשים להתפטר ממנו. לשם כך דאגו לפעול בצורה ניגודית כל כך והאטו את התפילה בצורה בולטת.


פרשת הכנת אפר פרה אדומה מלמדת אותנו, ישנם מצבים ומקרים בהם אנחנו מוכרחים לפעול פעולות ומעשים מסוימים הנראים לעיני כל כוויתור על מצוות ה'. אולם דווקא בגלל שאנו מוכרחים לפעול את אותם פעולות שעלולות להתפרש בעיני אחרים ובעיני עצמנו כפשרות והקלות בקיום תורה ומצוות, דבר שבהמשך יתורגם לדרדור אמיתי ביראת השם, עלינו לדאוג וליצור מעשים ופעולות מנוגדות – פעולות המוכיחות כי אין בדעתנו לוותר אפילו על קוצו של יו"ד במצוות השם, אהבתו ויראתו.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר