טפסים ומידע

 
 
 
 

יש נאמנות

  מאת: הרב אב"י זכריש

לפני שנים רבות, חייט מפורסם קיבל הזמנה לתערוכת בדים בה יוצגו וימכרו בדים ממיטב חברות הטקסטיל הבינלאומיות. ביום התערוכה ניצב החייט בדוכן הראשון, השני וכו'. עידן הייצור ההמוני והעתקת פסי הייצור למדינות עולם שלישי רק החל, אולם הדוכנים היו מלאים בבדים יוקרתיים, נראים כמו בדי משי יקרים, אלא שבאמת הרבה מהם היו עשויים מ...'ניילון ארוג'.

כיצד יזהה החייט מה הוא בד טוב ומה לא?

החייט יבחן את הבדים, ימתח אותם לראות אם הם מחזיקים מעמד, יבחן אותם בחום גבוה לראות האם הם מחזיקים מעמד ולא נְמֵסִים.

ארבעים יום לאחר המעמד האדיר של מתן תורה בהר סיני, עם ישראל שובר את הכלים ומכין לעצמו את עגל הזהב על מנת לעבוד אותו – עבודה זרה.

חכמינו במדרש נחלקו, במשך כמה ימים עדיין היו לעם ישראל את הכוונות הטהורות של ה'נעשה ונשמע'; רבי שמעון בר יוחאי אומר, לאחר אחד עשר יום מאז שעזבו את הר סיני, החלה לבצבץ בהם רוח כפירה ועבודה זרה עד ליצירת העגל. לעומתו, רבי יהודה סובר, שעם ישראל היו עם הקדוש ברוך הוא משך יום אחד בלבד! – יום מעמד קבלת התורה, אולם ביום שלמחרת מתן תורה הם כבר תכננו את יצירת עגל הזהב.

רבי מאיר אומר, אף לא יום אחד היו ישראל עם הקדוש ברוך הוא. אלא היו עומדים בסיני ומקבלים את התורה מן השפה ולחוץ – פיהם צועק 'נעשה ונשמע', אולם בלבם הם מתכוונים לעבודה זרה!

מבהיל. במעמד הנשגב ביותר, מעמד קבלת התורה, לבם של ישראל היה במקום אחר – בעבודה זרה!

חז"ל מלמדים אותנו שהמבחן בעניינים רוחניים, האם הדבר אמיתי או שמא אינו אלא 'נמר עשוי נייר', הוא, בטווח הארוך האם הדבר מחזיק מעמד או לא. אם נראה שהדבר לא מחזיק מעמד, סימן הוא בשבילנו שכבר בתחילה לא היה כאן משהו אמיתי, אלא דמגוגיה והתחזות.

 "צדיק כתמר יפרח וכו' עוד ינובון בשיבה" – מעשי הצדיקים זוכים להגיע למצב זקנה ושיבה, ליחם לא נס, ומעשיהם קיימים לעד. אולם מעשי הרשעים דומים לעשב שצומח מיד לאחר הגשם ונרקב לאחר יום-יומיים – "בפרוח רשעים כמו עשב".

אחד ממעלותיו של הבורא יתברך – "הָאֵל הַנֶּאֱמָן". הרמב"ן מבאר, שמשמעות הנאמנות אצל הבורא יתברך, היא, מה שאין אצלו שינויים, ולוּ הזמניים ביותר, בהנהגתו את הבריאה – אהבתו את הטוב ושנאתו את הרע. הנאמן בלי שום שינוי! "כִּי אֲנִי ה' לֹא שָׁנִיתִי" (מלאכי ג' ו'). 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר