טפסים ומידע

 
 
 
 

משפט היהלומים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> משפט היהלומים

מאת: הרב אב"י זכריש
 
"לא תִהְיֶה אַחֲרֵי רַבִּים לְרָעות וְלא תַעֲנֶה עַל רִב לִנְטות אַחֲרֵי רַבִּים לְהַטּות"
[שמות כ"ג ב']

בתיבת המכתבים של היהלומים, ואבני הספיר נחה מעטפה ובתוכה זימון לבית המשפט.

התובעים, כך נכתב בראש הדף, הם האבנים הפשוטות.

על מה היא התביעה?

על כך שאתם – אבני הספיר והיהלומים נלקחים אל היכלי המלכים וכתרי השליטים במחירים מרקיעי שחקים, ואילו אנו האבנים הפשוטות נאלצות להתגלגל בראש כל חוצות, ולהפוך מדרס לרגלי אדם ובהמה.

הרי אנו האבנים הפשוטות נמצאות בכל מקום ומספרנו רב מן היהלומים ואבני הספיר המעטים שיש בעולם ו"אחרי רבים להטות"!

- - - ביום המשפט התכנסו ובאו האבנים הפשוטות-התובעות והאבני היהלום-הנתבעות אל אולם בית המשפט. כתב האישום הוקרא. הס הושלך באולם שעה שנשיא בית המשפט החל לספר;

ביום בהיר ויפה עמדה קבוצת מטיילים על שפת נהר רחב ידים שוצף וקוצף, וביקשה לחצותו אל העבר השני. חיפשו ונלאו מלמצוא פתרון למעבר על גבי הנהר הרחב.

עמד אחד מן המטיילים, הוציא מתרמילו יריעת פלסטיק וחוטים ארוכים, קשרם והידקם אל גופו. לאחר מספר דקות כשהמצנח נישא על גבו, עלה האיש על גבעה סמוכה, פתח בריצה, תפס כיוון אוויר טוב, ולתדהמת חבריו החל לרחף באוויר. ברגעים ספורים חצה האיש בטיסה את הנהר הגדול. כשנחת בצדו האחר של הנהר, צעקו לו חבריו: "אחרי רבים להטות" – אנחנו הרוב לא מסוגלים ולא יודעים לרחף באוויר, איך העזת לרחף ולחצות מעל פני המים?

השיב להם האיש, אתם מוגבלים! העובדה שאתם הרוב, אין בה בכדי להכריח אותי להיות מוגבל כמותכם! אני יודע לרחף באמצעות רחפת, ואיני חייב לסבול משום שאתם אינכם יודעים?!

נשיא בית המשפט סיים את משלו, ופני האבנים הפשוטות חפו. וכי מה בכך שהם הרוב? האם בשל כך האבנים הטובות והיהלומים שיש בהם מעלות גדולות צריכות לנהוג כמותם ולו רק בגלל שהם הרוב?!

בכל תלמיד ותלמיד ישנם מעלות אישיות עצומות. לפעמים, נראה שתלמיד נגרר אחרי חברים שליליים או הנהגות לא רצויות בתואנה ובהצטדקות ש"הם הרוב – והרוב קובע! ו"איך אפשר להיות שונה ולא כמו הרוב?!" הרי בכך דומה הוא לאנשים שלא למדו טַיִיס ודורשים מן הטייס שלא יעז לדאות בשחקים כיון שרוב האנשים לא יודעים לטוס ו"אחרי רבים להטות"...


דאגה אמיתית+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר