טפסים ומידע

 
 
 
 

מסר כפול
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> מסר כפול
  מאת: הרב אב"י זכריש

אחד מן האירועים המרתקים בחיי יעקב אבינו הינו המפגש עם אחיו – עשו, אח החפץ להורגו ולהתנקם בו.

כשנודע ליעקב אבינו שאחיו מתקרב לעומתו בראש מחנה המונה מאות מחבלים שכירי חרב על מנת לחסלו, יעקב אבינו שולח שליחים אל עשיו אחיו, בפי השליחים-מתווכים הוא מעביר מסר 'עם לבן גרתי'.

מסר בעל שתי משמעויות שונות זו מזו בתכלית, כשמאחורי כל אחת מהן משורטטת אסטרטגיה המחושבת היטב.

'עם לבן גרתי' – זהו המסר אותו מעביר יעקב לעשו אחיו; אחי היקר. מדוע אתה כל כך שונא אותי? בגלל הברכות שאבינו יצחק חפץ להעניק לך ואנכי גנבתי אותן ממך? דע לך, שלא הפסדת כלום! מכל הברכות הללו שאבא בירך אותי לא יצא לי כלום! אבא ברך אותי שאהיה גביר ושליט, ראה את מצבי – אנכי גר, נווד חסר אמצעים הנודד ממקום למקום. אחי היקר, אנא, ראה את מצבי, התבונן שלא הרווחתי שום דבר יותר ממך, הנח לי, אני פשוט לא שווה את מאמציך...

הצד השני של מטבע המסר הינו שונה בתכלית מן המסר הקודם, וכך הוא;
'עם לבן גרתי' – אחי היקר. שנים רבות כבר לא פגשנו. שמעתי עליך שהתמקצעת באמנויות לחימה רבות, יתירה מזאת, תחת פיקודך אף צבא קטן ועוצמתי. אני בטוח שאתה נזכר בי רכון בישיבת שם ועבר עוסק בלימוד תורת ה', אתה משוכנע שאני חלוש ומסכן ותוכל לגבור עלי במערכה קלה. אבל, דע לך אחי היקר, גישה זו מוטעית היא מיסודה. דע לך, אין גיבור ממני, משך שנים רבות התגוררתי בבית דודנו לבן הארמי, שכפי הידוע לך הנהגותיו אינן מוסריות, קשרתי עמו קשרי משפחה קרובים, ובכל זאת לא למדתי ממעשיו הרעים מאום! אין גיבור ממני! גיבור המסוגל לכבוש את יצרו! דע לך שבמערכה בינינו אין לך סיכוי לנצח.
 
ממסר כפול זה ששיגר אבינו יעקב לעשו אחיו הרשע, יש לנו ללמוד הרבה על דרכי ההתמודדות עם היצר המסית ומדיח בכל עת ובכל שעה. פעם אבקש ממנו שיעזוב אותי לנפשי, כי אני פשוט לא שווה את המאמץ שלו, ישנם דגים שמנים יותר...
בפעמים אחרות נדבר אליו בלשון הפוכה לגמרי; דע לך שאין לך מה להתאמץ ולהשקיע כ"כ הרבה בלהפיל אותי ברשתך, אתה פשוט לא מודע לכוחות נפשי, במלחמה בינינו ישנו מנצח אחד וזה אני!

זו היא מלחמת התשה שאין לה סוף ועלינו ללמוד להשתמש בכל הטקטיקות והכלים העומדים לרשותינו.

רוצה לקרוא עוד?
למאמר 'ערכו של גפרור' - לחץ כאן


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר