טפסים ומידע

 
 
 
 

מנהיגות חברתית

  מאת: הרב אב"י זכריש

הביטו וראו מה יכול אדם לעולל לרעהו כאשר הוא לא ממש חושב על סדר ורהיטות דיבורו.
כשאברהם אבינו יצא עם יצחק בנו לעקידה בהר המוריה, כידוע בסוף נצטווה אברהם על ידי הקדוש ברוך הוא שלא לשלוח ידו בבנו, ותחתיו הקריב איל על מזבח שבנה לה'. ממש באותה שעה, בא שליח לשרה אמנו ובישר לה על העקידה ועל הציווי לשחוט את בנה ו..שבסוף הוא לא נשחט.
אלא שסדר דיבורו כך היה - 'שרה, הקדוש ברוך הוא ציווה את בעלך שישחוט את בנך ויעלהו לעולה על מזבח בהר המוריה'. נשימתה של שרה נעתקת ממקומה. השליח ממשיך בצבעים חיים לתאר איך שבעלה-אברהם נוטל את בנם, מעלהו על המזבח ו..עוקד אותו.
הלב אחוז תעוקה.
בורא עולם ציווה את בעלי לשחוט את בני, מה יכול להיות הסוף??!! בטוח שהוא קיים את רצון הבורא!! המתח גובר.
ברגע השיא כשהשליח רוצה להגיע לפסגת סיפורו ולבשר לשרה אמנו שהסיפור הסתיים בטוב, שרה מתמוטטת ונשמתה פורחת, כבר לא היה לו למי להשלים את המשפט...
קצת תשומת לב, מעט חשיבה על הזולת. לא למתוח אותו, לא 'להוציא לו את הנשמה'. אילו היה השליח מקדים לומר לאמא-שרה אמנו שבנה לא נשחט, ורק לאחר מכן היה מספר לה את השתלשלות העניינים, כולל פרטי הפרטים המפחידים ביותר, הרי לא היה נוטל את נשמתה במשפטים אחדים אלו.
 
ובמעבר חד, להנהגתו של אבי האומה הישראלית;
אברהם אבינו מתבשר על מות אשתו, הוא בא לקרית ארבע על מנת להספידה ולבכות.
לאחר מכן, הוא פונה אל השלב המעשי של חיפוש מקום קבורה נאות, חלקת אדמה ראויה ומכובדת בה יוכל אברהם להניח את אשתו שרה למנוחת עולמים.
'ויקם אברהם מעל פני מתו וידבר אל בני חת'.
יש כאן לימוד גדול בשבילנו.
אדם, קם בבוקר, בלשון העם 'על רגל שמאל', כל הסובבים אותו מתרחקים צעד או שניים לאחור, מפני שהוא טעון ועצוב. כך גם כשלא אליכם קורהו אסון, הוא כבר מהלך בין בני אדם בפרצוף חמוץ. צלם אנוש אבד. מדוע? כי יש לו בעיה אישית.
אברהם אבינו – אבי האומה הישראלית מלמדנו, לא! גם כאשר אשת נעוריו שצעדה עמו כברת דרך ארוכה רצופת ניסיונות וניסים, בפתע פתאום הולכת לבית עולמה, הוא בוכה וסופד לה כפי שנדרש ממנו בשעה קשה שכזו, אבל כשהוא נזקק לדבר ולתקשר עם סביבתו, הוא הולך לשטוף פנים, לטמון את צערו הגדול לעצמו ולחייך לסובבים אותו. גם זו הייתה גדלותו של אבינו אברהם.

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר