טפסים ומידע

 
 
 
 

במחשבה תחילה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> במחשבה תחילה

  מאת: הרב אב"י זכריש

 
חכמינו מספרים לנו בתלמוד על ארבעה גדולי עולם שנכנסו לפרדס ועלו לרקיע על מנת לחקור במעשי הבורא יתברך ולהתקרב אליו, אחד מהם היה תלמיד חכם ענק, אלישע בן אבויה היה שמו. בהמשך, התפקר אלישע בן אבויה עד שפעם אחת היה רוכב על הסוס בשבת, ורבי מאיר שהיה תלמידו, צעד ברגליו על ידו. כשהגיעו לתחום שבת (שעל פי הלכה אסור להמשיך וללכת בו בשבת) אמר אלישע בן אבויה לתלמידו – רבי מאיר; חזור בחזרה לעיר, שמכאן אסור לך להמשיך. פנה התלמיד אל רבו הפוקר; רבי, ומה איתך? הלא גם לך אסור לצעוד מעבר לתחום שבת? ענה לו אלישע בן אבויה; אני כבר אבוד.
זו היא אחת מן הדמויות הטרגדיות והמזעזעות ביותר בשדה התלמוד – אלישע בן אבויה, שמצד אחד תלמיד חכם גדול היה, רבו של רבי מאיר. ומצד שני, פוקר כאחרון הפוחזים. כיצד ומדוע עלה כך בגורלו של אלישע?
בתלמוד ירושלמי מובא, שאביו של אלישע היה אדם אמיד ובעל נכסים. כאשר נולד בנו אלישע, הזמין אביו למעמד הכנסתו בברית את גדולי התנאים של אותה התקופה. בזמן שישבו החכמים בסעודת הברית ודברו בדברי תורה, הייתה טבעת של אש מקיפה אותם – אש שיצאה מכוח התורה שלמדו זה עם זה. ראה אביו של אלישע את הגדוּלה והכבוד שיש לתלמידי חכמים מכוח התורה. עמד והכריז: את בני אלישע אני מקדיש ללימוד התורה. וכך היה. אלא, שכשאלישע גדל הוא התקלקל והתפקר. וכל זאת משום שבתחילת מסלולו של אלישע בלימוד התורה היה ריקבון – כוונות לא טהורות, כוונות של כבוד ורווח עצמי
.
 
בפרשת קרבן נצטווינו לזבוח את הקרבן בבית המקדש כהלכתו – "וְכִי תִזְבְּחוּ זֶבַח תּוֹדָה לַה' לִרְצֹנְכֶם תִּזְבָּחוּ".
רש"י על אתר מבאר, בתחלת זביחתכם הזהרו שתהא לרצון לכם. שבתחילת הקרבת הקרבן לא יתכנן לאוכלו בזמן שאסור לאוכלו או במקום שאסור לאוכלו.
אדם יכול להקריב קרבן משובח, קרבן שעלה לו בדמים ובמאמצים מרובים, אולם בתחילת ההקרבה מחשבתו לא תהיה מספיק זכה וטהורה, ו.. הקרבן ייפסל ולא יהיה שווה כלום!
אנו למדים כאן עד כמה התוכניות והמחשבות שבראשית העשייה חשובות ויש להן השפעה עצומה על כל העשייה העתידית, עד כדי כך שאם בתחילה ישנו ריקבון כלשהוא, סופו להשתלט על העשייה כולה ולקלקלה.
 
במהלך חיינו יש לנו 'התחלות' רבות, עלינו לדעת שתכנון מקדים ושימת לב להתחלה שתהיה טובה ורצופת כוונות טהרות, תמנע עוגמת נפש וריקבון בהמשך הדרך.
 
בהצלחה

 
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר