טפסים ומידע

 
 
 
 

תכנית מגירה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> תכנית מגירה

  מאת: הרב אב"י זכריש

חודש אלול כבר כאן. מה עלינו לעשות? המשיל על כך בעל ה"דברי חיים" זצ"ל;
"היה היו שתי משרתות. האחת הייתה פקחית וחרוצה, והשנייה טיפשה וחרוצה... מה ההבדל ביניהן?

רשיון: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic הראשונה, הייתה עמלה כל היום כולו, כדרך המשרתות. ובערב, בהיותה מותשת ועייפה, לא הלכה לנוח בטרם תכין את כל הנחוץ לה ליום המחרת, היא הכינה עצים להסקה והניחה אותם ליד התנור לייבוש.

היא ניפתה את הקמח, והכינה את כל מצרכי המזון. רק לאחר מכן הלכה לישון. בבוקר, בקומה הציתה אש בעצים היבשים והסיקה את התנור, היא לשה את הקמח והניחה לו לתפוח. בינתיים ערכה את השולחן, שבה לאפות את הלחם וכששב בעל הבית מן התפילה, קידם את פניו חום נעים וניחוח טרי של פת אפויה, שלחן ערוך ומאכלים ערבים.

לעומתה, המשרתת השנייה סיימה את עבודת יומה ופנתה לישון לאחר היום המתיש.

בבוקר, כאשר הלך בעל הבית לתפילה, יצאה אל מחסן העצים והביאה גזרי עצים להסקה. אולם העצים היו עדין לחים ורטובים, והאש לא אחזה בהם. היא בזבזה זמן יקר בניסיון להציתם, ולבסוף – כאשר ניצתו – התמלא הבית בעשן סמיך ומחניק.

כששב בעל הבית מן התפילה, היה הבית מלא עשן, והמשרתת לשה במהירות את הבצק, לאחר שניפתה את הקמח. ישב בעל הבית אל השולחן שלא היה ערוך, השתעל מהעשן, והמתין ללחם שיאפה.

לעיסה לא היה זמן לתפוח, והתנור לא היה עדיין חם דיו. גם העצים הרטובים לא בערו כראוי, והלחם יצא נוקש וחסר טעם. בעל הבית קצץ ורגז, והמשרתת רטנה והתלוננה. 'מה קרה, על מה הכעס? הרי אני עובדת קשה יותר מהמשרתת השנייה, בכמה מאמצים עולה לה להצית את האש בזרדים? ממש מתעללים בי!"

בדיוק כך נראים האנשים. ישנם אנשים שכבר מתחילת חודש אלול – חודש הרחמים והסליחות, מכינים את עצמם אם בעשיית חשבון נפש, תשובה, לימוד תורה ומעשים טובים. וממילא הם באים לראש השנה וליום הכפורים מוכנים.

לעומתם, ישנם אנשים שרק כשמגיע ערב ראש השנה הם "נזכרים" שצריך לעשות משהו, אולם אז הם כבר מיואשים, הם לא יודעים מהיכן להתחיל – העצים עדיין רטובים והאש כלל לא נתפסת בהם... הכל מתמלא עשן... וראש השנה חולף עובר להם בלי שהספיקו להתעלות ולהזדכך בו.

על כל אחד ואחד מאיתנו מוטלת האחריות והחובה להתכונן לראש השנה ויום הכפורים כבר מעכשיו. אם בעשיית תשובה, מצוות, לימוד תורה ומעשים טובים.


בתפילה שיתקבלו סליחותינו לפני אדון הסליחות


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר