טפסים ומידע

 
 
 
 

כלל גדול יותר
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> כלל גדול יותר
  מאת: הרב אב"י זכריש


כמעט כל אחד מאיתנו נתקל בעוולה כזו או אחרת הנעשית כלפיו על ידי מאן דהו הנקרה בדרכו, אם זה בהמתנה לתור בסופרמרקט או בכל מקום אחר. כאשר זה מתרחש, מיד הותרה הרצועה, אנחנו נראה לאותו אחד מה זה... לוּ רק תהיה בידינו האפשרות 'להחזיר' לו, אנחנו עלולים למצוא את עצמינו במרוץ מטופש וחסר מעצורים אחר מילוי תאוות הנקמנות.

ישנה מימרא מפורסמת וידועה שייסד התנא רבי עקיבא – 'ואהבת לרעך כמוך' זה כלל גדול בתורה.
אמנם רק מעטים מאתנו מכירים את המשכו המרתק של מאמר זה – בן עזאי אומר: 'זה ספר תולדות אדם, בצלם אלהים עשה אותו' זה כלל גדול יותר, שלא תאמר הואיל והתבזיתי, יתבזה חברי עמי. אם ביזת את חברך, דע את מי ביזית – את האדם שנברא בצלמו של הבורא יתברך.

בעצם, מצד ה'ואהבת לרעך כמוך', ברגע שהלה הקניט אותך ופגע בך, הותרה הרצועה ומותר לך להשיב לו כגמולו. אולם מן הפסוק 'זה ספר תולדות אדם, בצלם אלהים עשה אותו' אנו למדים שגם אם מישהו פגע בך והרשיע כלפיך, עדיין מחויב אתה לנהוג בו בכבוד.
יעקב אבינו, סמל התמימות, הזוך והיושר. התגורר אצל המיועד להיות חמיו, 'סגר עמו עיסקה' ועבד אצלו משך שבע שנים תמורת הנישואין עם בתו – רחל. לבן הרשע מתנכל ליעקב איש תם, ולשיא רשעותו הוא מגיע בליל כלולות בתו, בחסות החשיכה, לבן 'מחליף את הכלה' במקום רחל הוא 'דוחף' לחתנו את לאה בתו הבכורה.
נדמיין נא לעצמינו כיצד היינו מגיבים אם בבוקר שלמחרת ליל כלולותינו נגלה שמישהו 'החליף לנו את הכלה', הרי האדמה תרעד...

לעומתנו יעקב אבינו – אבי שנים עשר שבטי-קה, נותר שליו ולא יוצא למלחמה... גם כאשר לבן לועג לו ומפר ברגל גסה את כל הסיכומים שהיו ביניהם, עדיין יעקב אבינו עומד לעומתו ומנהל עמו דיאלוג תקיף אך מכובד, דו שיח של איש לרעהו ושואל אותו: מה פשעי ומה חטאתי? זה לי עשרים שנה בביתך ועבדתיך בנאמנות...

על זאת העמידנו בן עזאי, 'זה ספר תולדות אדם, בצלם אלהים עשה אותו' זה כלל גדול יותר, שלא תאמר הואיל והתבזיתי, יתבזה חברי עמי. אם ביזת את חברך, דע את מי ביזית – את האדם שנברא בצלמו של הבורא יתברך. גם כאשר מאן דהו מעד-נכשל וירק בפרצופינו, למרות שייתכן ונגיב בתקיפות עדיין נישאר נאמנים לחובותינו שלא לבזות ולהשפיל את צלמו של אלקים, 'כי המשפט לאלהים הוא'.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר