טפסים ומידע

 
 
 
 

ניהול יחסי חוץ

  מאת: הרב אב"י זכריש

מעשיה מפורסמת מספרת אודות אשה ענייה - קשת יום שמצאה ביצה טרייה בשוק. נעמדה האשה בקרן זוית והחלה לטוות את דמיונותיה, ובחלומה היא רואה כיצד היא מבקשת משכנתה את תרנגולתה על מנת שתדגור על הביצה ויצא ממנה אפרוח. האפרוח יגדל ויהיה לתרנגולת שתטיל ביצים, תדגור עליהם ויצאו אפרוחים רבים שימלאו לול ענק ממדים. לאחר מכן, ממשיכה הענייה לטוות ולארוג את חלומותיה, אמכור את הלול ואקנה עדר כבשים, אותם אגדל אטפח ושוב אמכור עד שאהפוך לאשה עשירה בעלת בית מפואר ו... לפתע, היא חשה שמשהו נושר מבין אצבעותיה הצנומות. הביצה נחתה על המרצפות המגושמות שברחבת השוק, הקליפה התפרקה והתנפצה לרסיסים, מתוכה זב נוזל צהבהב וכבר התאספו והתקבצו להם זבובים טורדניים לחגיגה משותפת...
 
אברהם אבינו, אבי האומה הישראלית, ישב בצהרי יום לוהט בפאתי אוהלו במסירות נפש עצומה והמתין לאורחים שכלל לא בטוח שיבואו. מדוע? מפני שאברהם אבינו חפץ להעניק ולתת לזולת – חסד כפשוטו וכמדרשו.
משהגיעו האורחים, שלשה נוודים עוברי אורח, מכניסם אבינו אברהם אל האהל  ובצניעות רבה מציע להגיש לפניהם פת לחם. כעבור שעה קלה שב המארח – אברהם אבינו ועורך לפניהם שולחן הכולל לשונות בקר, חמאה עוגות...
מהנהגה זו למדו חכמינו (בבא מציעא פז, א) 'מכאן שצדיקים אומרים מעט ועושים הרבה'. כלומר, אין מקום לאמירה מרובה, תפקידנו הוא לעשות, לא לדבר!
בעולם שקרי עטוף צלופן ועטור פפיון, עולם בו דיבררת את עצמך – עשית, שתקת – כנראה שלא עשית כולם. נראה לנו מוזר למדי לתפוס בפלך השתיקה ולהתמקד בעשייה בלבד. אולם אבינו אברהם שעשה ופעל רבות למען העולם כולו, מלמדנו כי מוטב שנשתוק ולא נרבה במילים שעה שנעשה ונפעל גדולות ונצורות, משנדבר ולא נעשה.
מגדולי המחנכים פדגוג דגול – הרב ירוחם ליבוביץ' שכיהן כאביהם של תלמידי ישיבת מיר באירופה ובשנחאי, מספר אודות רבי ישראל מאיר הכהן – בעל ה'חפץ חיים', שכאשר פנה אליו מאן דהוא מתלמידיו בבקשת מכתב תעודה, החפץ חיים לא הכריז והודיע: 'אכתוב עבורך', 'אעשה עבורך', רק מיד ניגש לכתוב את מכתב התעודה, עם סיום כתיבתו פנה לאותו תלמיד והודיע לו 'הנה המכתב מוכן עבורך'.
 
עלינו להזכיר ולשנן לעצמנו כי מנהג ישרי הדרך שלא לדברר וליחצ"ן את עצמם יותר מדי, פשוט לפעול ולעשות את רצון הבורא בעולמו – להיטיב לזולת, לקיים מצוות ולשמור את תורתו.

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר