טפסים ומידע

 
 
 
 

טווס או פסיון?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> טווס או פסיון?

  מאת: הרב אב"י זכריש

מתוך עשרה ניסיונות שנתנסה אברהם אבינו – אבי האומה, בולט הוא נסיון העקידה.
אברהם אבינו שגייר גרים, הורה להם את דרכי השם, לימד את מידת החסד ולחם נגד עבודת האלילים שדרשה הקרבת בני אדם.

אליו בא הקב"ה שאת ציוויו ודרכיו מפיץ אברהם אבינו בעולם, ודורש ממנו ש...ישחוט את בנו יחידו. איך אברהם אבינו יראה את פניו בפני המוני תלמידיו? הרי בשחיטה זו הוא ממוטט את כל אשר בנה במשך מאה שלושים ושבע שנים?

טווס יתירה מזו, מצינו במדרש שאברהם אבינו אמר לפני הקב"ה; 'רבון העולמים, בשעה שאמרת לי קח נא את בנך את יחידך, היה לי מה להשיב - אתמול אמרת "כי ביצחק יקרא לך זרע" עכשיו "קח נא את בנך וכו' והעלהו לעולה", וחס ושלום לא עשיתי כן אלא כבשתי רחמי לעשות רצונך'. כלומר, לאברהם אבינו הייתה יכולת 'להתחמק' מן הניסיון שהשית עליו בורא עולם.

ובכל זאת, אברהם אבינו ניגש בזריזות לקיים מצוות בוראו – "וישכם אברהם בבוקר"!

- - - יצחק אבינו עָקוּד על גבי המזבח, מעליו רכון אביו אבי האומה הישראלית – אברהם אבינו נוטל את המאכלת על מנת לשוחטו. ואז נשמע קולו של מלאך השם קורא אליו: "אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר".

אברהם אבינו מתחבט, עד שבאה לידו האפשרות לקיים את מצוות בוראו, הוא עלול להפסידה. אברהם אבינו מבקש 'רק' לעשות סימן, לחרות לנצח סימן על צוואר בנו. אולם הקול קורא אליו ביתר תוקף: "וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה".

חכמינו במדרש ממשילים: מלך שקרא לאוהבו וביקש ממנו 'רצוני לראות טווס על שולחני'. הלך אוהבו הביא את הטווס והניחו על השולחן, בידו השנייה הוציא מחליפתו את סכין השחיטה על מנת לשחוט את הטווס ולהכין ארוחת פאר למלך אהובו.

הזדעק המלך: וכי אמרתי לך שאני מתאווה לראות טווס שחוט על שולחני? קח לך פסיון [עוף שליו יוקרתי] ושחוט.

כך, הקדוש ברוך הוא ביקש מאברהם אבינו להעלות את יצחק בנו לעולה בהר המוריה. כשהעלה אברהם אבינו את יצחק בנו על גבי המזבח, הוציא את המאכלת ובקש לשחוט את בנו. שלח הקב"ה לצווח עליו: "אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה". לא בשחיטת בנך אני חפץ כי אם בהעלאתו על גבי המזבח וגילוי אהבתך אותי.

מימרא מפורסמת גורסת: "קשה יותר לחיות על קידוש השם מלמות על קידוש השם".
זו היא מטרתנו ותכליתנו בעולם הזה, לחיות על קידוש השם, לעמוד בניסיונות ולגלות את אהבתנו לבורא עולם ע"י קיום מצוות, לימוד תורה והליכה בדרכיו יתברך.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר