טפסים ומידע

 
 
 
 

הבריחה מהמפגש
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> הבריחה מהמפגש

   מאת: הרב אב"י זכריש
כאשר הגיעה ובאה השעה בה עם ישראל חפצו לחצות את גבולות המדינות השכנות בדרכם לארץ ישראל, משה רבנו והעם שלחו "בקשת מעבר" במדינת האמורי בה שלט סיחון, הבקשה כלל בין היתר הבטחה על כך שהאומה הישראלית תעבור במדינה בשקט, בלא שיחמסו או יגזלו חלילה דבר לא להם. הבקשה הדיפלומטית נתקלה בסירוב מוחלט. יתירה מכך, סיחון גייס את צבאו ועמו ויצא למלחמה נגד עם ישראל.
כך היה אף עם מלך אדום.
 
מי שמתבונן קצת בפרשה סבוכה זו, משתומם ולא מבין מה היו הפחד והאימה שאחזו את מלכי סיחון ואדום כאשר הם מיאנו וסירבו להרשות לישראל לעבור דרך ארצותיהם, הלא ניתנו להם הבטחות מפורטות וחותכות כי לא ינצלו דבר "לא נטה שדה וכרם" - אפילו לא ישתו מעט מים, אלא רק יעברו בדרך המלך, הכל יהיה גלוי לעיני המדינה המארחת ותחת פיקוחה. א"כ מה גרם למלכים לפחד כ"כ עד שהודיעו בהחלטיות כי לא בא בחשבון שהאומה הישראלית תעבור בארצם, והם אף יצאו למלחמה?
 
והאמת היא, שבהתבוננות נוספת נראה שהיה יסוד מוצק לפחדים הללו. זה היה פחד "תת הכרתי", החשש מפני המפגש עם האמת, האימה מפני ההשפעה הרוחנית של האומה הישראלית על עמי סיחון ומואב. השליטים חששו שכאשר נתיניהם יראו את צורת בני ישראל, מהותם ותכונתם - אנשי מעלה שפניהם מקרינות השפעה רוחנית מיוחדת, וכידוע, דור יוצאי מצרים ניחן בהארת פנים מיוחדת.

המפגש עם האמת יגרום לנתיניהם... למרוד ולערוק למחנה ישראל. מתוצאה "טראגית" זו חששו מלכי סיחון ומואב, ולפיכך עשו הכל, עד לפתיחה במלחמה מיותרת, על מנת שנתיניהם לא יפגשו את האמת פנים אל פנים ו...ישתכנעו באמיתת הדרך!
 
בלב כל אחד מאתנו מקנן מלך סיחון או מלך מואב קטן, מלך דיקטטור שלא מאפשר לעצמו בשום פנים ואופן להיפגש עם האמת האמיתית, שמא.. אני אשתכנע ואהיה יותר מדי צדיק...
עבודתנו מסתכמת בכך שנשבור את המצור ה"תת הכרתי" המדומה ונשתדל להיפגש עם האמת פנים אל פנים. יחד עם תפלה לבורא עולם, שהמפגש עם האמת יגרום לנו להיטיב את דרכינו, ולוּ במעט.

למאמר 'ניגודיות ותועלתה'
לחצ/י כאן
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר