טפסים ומידע

 
 
 
 

שחרור חסמים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> שחרור חסמים

  מאת: הרב אב"י זכריש

אברהם אבינו ע"ה שנולד בבית אביו תרח, בית שכולו צלמים ואלילים, הכיר את בוראו והחל לעובדו. אברהם אבינו מן העבר האחד וכנגדו – העולם כולו.
אלא שעדיין אברהם אבינו נתקל ב'מחסום' ושמו; אסטורלוגיה – חיזוי בכוכבים ובגרמי השמיים. בחזונו האסטרונומי הוא רואה כיצד הוא מקיים את חייו עלי אדמות בלא שישאיר אחריו צאצאים וממשיכי דרך.
על המעמד בו נגלה אליו הבורא יתברך, כך נאמר – 'ויוצא אותו החוצה' כלומר השם יתברך הוציא את אברהם החוצה. מהיכן הוציאו? להיכן הוציאו? לימדונו חכמינו זכרונם לברכה שכך אמר הבורא לאברהם אבינו – 'צא מחכמת המזלות והאסטרולוגיה בהן הינך שקוע, ולפיכך הינך חוזה ומנבא עתיד שחור, אני משנה את מזלך ומזל אשתך.
האמת היא, אם אסטרולוגיה היא מדע מדויק, מה תועיל 'יציאתו' של אברהם אבינו?
 
קושיה ופתרונה בצידה, גם כאן מלמד אותנו הבורא יתברך שאף 'חסמים' הנראים לנו אמיתיים, ואפילו האמיתיים באמת, אם רק 'תוציא את עצמך מהם' ותכיר בכך שאתה תלוי בבורא עולם ובקשר עמו בלבד, הרי שה'חסמים' הללו ייעלמו ויתפוגגו כלא היו.
 
 
הרמב"ם במורה נבוכים מתאר כיצד האדם קרוב לבוראו ותלוי בו בכל צעד ושעל, אולם ברגע שהאדם מרגיש עצמאי ומשוחרר ומסיח את דעתו מלטפח ולהפרות את הקשר והקירבה לבורא עולם, מיד, בורא עולם נותן לו 'להסתדר לבד', וכשמסתדרים לבד, לפעמים הולך ולפעמים לו, הכל תלוי במזל...
 
בסיום דבריו קורא הרמב"ם לכל יהודי ויהודיה המעוניינים לחסוך מעצמם 'רגעים מבעיתים', כלשונו, להשתדל ולהשקיע זמן בטיפוח הקשר ותחושת התלותיות בבורא עולם בלבד, ובכך באמת נהיה תלויים רק בבורא עולם ולא במזל הסובב כגלגל, עיתים למעלה ועיתים למטה.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר