טפסים ומידע

 
 
 
 

חופשיים ומאושרים
דף הבית >> בוגרים >> בוגרים כותבים >> חופשיים ומאושרים
מאת: איתמר ליברמן

חגיגות חודש אדר מזמן מאחורינו ואת מקומן תפסו זה מכבר הניקיונות וההכנות לחג החירות המתקרב. אין באוויר עוד ריחות חזקים של יין והאווירה הסוחפת שבה מאז למתכונתה הקודמת והמוכרת. ההתמקדות ותשומת הלב יהיו מעתה בחיפוש לא נעים אחר אבק ולכלוך שמסתתרים להם בפינות הבית.

אכן מדובר בפעולה שמזכירה יותר שיגרה, שעמום ושבלוניות מאשר ריקודים מקפיצים ושמחה חסרת מעצורים. עם זאת, על אף כול ה"בלאגן" והאקשן שהיו סביב פורים, הרבה מחשבות ותובנות לחיים הצלחתי לקחת מהחג שחלף ומעצם השהות שלי בישיבה באותו זמן.

יש משהו בשינוי השיגרה ובכל דבר שהוא מוכר למשמח ומלא הרמוניה ושלווה, כך שפתאום נחשפים למראות נדירים ויפים. רואים למשל איך הדיסטנס שקיים תמיד בין איזו דמות סמכותית למישהו שתחתיו נעלם כלא היה.

כך רואים בחור משיעור א' מריץ בדיחות עם בחור משיעור ה' בלי חשש שיספוג איזו עקיצה או אחד שרוקד עם מישהו שבכלל הם אמורים להיות 'ברוגז'. כל המחיצות והמחסומים נשברים באחת, ומופלא ונחמד עוד יותר להיות שותפים פעילים בחוויה הזאת.

אינספור סכסוכים, מריבות ומחלוקות נדחקים מיד הצידה. פתאום המציאות מתלבשת בורוד והכול סביב תקין, שמח וחלומי ולא מלא בתהיות ובחששות. חבל שזה רק יום אחד בשנה שבו כולנו שמחים ואמיתיים ומצליחים להסיר מעלינו את מסכת הצביעות, התחרותיות, האגו והכבוד. השימחה פשוט שוברת את השיגרה ועוטפת את כולנו במין רשת של הגנה, ביטחון ואמונה.

כל המחשבות והחששות שמאפיינות את השיגרה, ושאלות כבדות משקל כמו מה יהיה בעתיד והאם נצליח במבחנים ומה יהיה עם השידוך - יחד עם כלל התסכולים שיש בשיגרה - הכול נעלם בכמה שעות של שמחה. השמחה מעניקה חירות מלאה ושלימה לכל החפצים בה, שהרי מה שמאפיין יותר מכול את הבן חורין היא השמחה התמידית שבו. חג החירות הסמוך לחג פורים- שניהם יחדיו - מתוקף מהותם - באים לחדד בפנינו ערכים חשובים כמו החירות והשמחה השזורים זה בזה וחשוב שכולנו נאמץ אותם לחיכינו.

אין לפרש זאת כקריאה להתנהגות בלתי מתחשבת ומזלזלת במסווה של חירות וחופש, או לחיות מעתה ואילך כשיכורים חסרי שגרה קשה ותובענית. חשיבותה של השיגרה רבה היא מאוד. עלינו לקחת מהחגים הללו קצת שמחה, אור, אושר, חירות ואמונה. נפנים אחת ולתמיד שבאמת אין שום סיבה שבעולם שיכולה להצדיק את זה שלא נהיה שמחים וחופשיים.

הכותב הוא תלמיד ישיבת "המאירי", בוגר הישיבה וסטודנט לחינוך במכללת "ליפשיץ".

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר