טפסים ומידע

 
 
 
 

זרמים תת קרקעיים

  מאת: הרב אב"י זכריש

פילוסוף דגול, מרצה באוניברסיטה, לימד את תלמידיו קורס 'תורת השפעת הסביבה על האדם בתת-מודע'. לאחר כמה קורסים החליטו התלמידים להפעיל עליו את הטקטיקה שהם למדו...

התלמידים סיכמו ביניהם שבכל פעם שהמרצה יזוז מעט, תוך כדי הרצאתו, לצד ימין – כולם ישמטו את העטים מן הידיים, יפהקו, יביעו מורת רוח מן הנאמר וינסו להירדם. לעומת זאת, כשהמרצה יצדד את עצמו לצד שמאל – התלמידים יתעוררו לחיים, ישימו אוזנם כאפרכסת וישכתבו את דבריו במרץ.

בסוף ההרצאה, הפילוסוף המרצה עמד בקצה השמאלי של הקתדרה עליה הוא עמד להרצות, כפסע היה בינו לנפילה לארץ. המניפולציה שהפילוסוף לימד את תלמידיו עבדה היטב, עליו עצמו...

כשמשה רבנו שלח את שנים עשר המרגלים לתור את ארץ ישראל, כתוב בפסוק "וישלח אתם משה וכו' כולם אנשים ראשי בני ישראל המה" רש"י מבאר שבכל מקום שנאמר אנשים – לשון חשיבות, למרות שבסוף המרגלים הקדיחו וקלקלו את שליחותם, בכל זאת כעת הם היו אנשים חשובים וכשרים.

המהר"ל על אתר מציין, שאמנם בשעת המינוי המרגלים היו כשרים, אבל מיד לאחר המינוי הם הפכו להיות שלוחיהם של רשעים, והם למדו ממעשיהם ונעשו רשעים בעצמם.

התמיהה גדולה, הרי המרגלים בכלל היו שלוחים של משה רבנו?

אנו למדים כאן כלל גדול, למרות שמינוי המרגלים נעשה על ידי משה רבנו בכבודו ובעצמו, אבל מכיוון שכל פרשת מינוי המרגלים נעשה על פי דרישת ובקשת הרשעים שבישראל שהתגודדו סביב משה רבנו ודרשו שישלח מרגלים לתור את הארץ המובטחת, ממילא השליחים-המרגלים היו נתונים להשפעת הגורמים לשליחות – רשעי ישראל.

בהתבוננות יומיומית נראה עד כמה המציאות כפי שהיא עולה על דמיוננו והבנתנו. כמה גורמים משפיעים במודע ובתת-מודע על החלטותינו היומיומיות, עד כדי כך שייתכן שנעשה פעולה מתוך כוונה טובה, בלי להרגיש בכלל שאנו נדחפים/מושפעים/מונחים על ידי גורם שלילי שאנו כלל לא מודעים לקיומו.

 
ימי החופשה ממשמשים ובאים, עלינו לכלכל את צעדינו, גם צעדים הנראים לנו ישרים ובטוחים, ולבדוק שוב ושוב שמעשינו לא יהיו מושפעים מ'משלחים' כאלה או אחרים, 'משלחים' שכלל לא היינו מעוניינים שיתערבו לנו בעניינינו האישיים, ועל אחת כמה וכמה בעבודתנו את הבורא יתברך.

 חופשה מועילה ונעימה

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר