טפסים ומידע

 
 
 
 

היכן עדיף להיוולד?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> היכן עדיף להיוולד?
  מאת: הרב אב"י זכריש

בעבר, כך כותב רבי ישראל מסלנט באגרת ששלח לתלמידיו, היו האנשים שומעים את ההכרזה על חודש 'אלול' הקרב ובא, היו נדרכים באימה ומכינים את עצמם לימי הדין הקרבים ובאים.
כיום, לעומת זאת, אנשים שאננים ושלווים, גם אחרי שכבר מתחילים לבקש 'סליחות', עדיין אנשים שלווים ורגועים, כלל לא ניכר עליהם סימני חרדה מימי הדין הקרבים ובאים.
מדוע? מה נשתנה בין דורות ראשונים לדורות אחרונים?
האמת היא, כותב רבי ישראל מסלנט, שבשאננות זו מעורבים שלושה גורמים: – א) הרגל. צורת החיים כיום גורמת לכל אחד ואחד מאתנו לפעול את פעולותיו כרובוט חסר דעה עצמית, רבות הן הפעולות הנעשות מתוך הרגל ולא מתוך חשיבה עצמית.
ב) חיקוי. הרבה מצורת חיינו איננה מקורית כי אם חיקוי עלוב למעשי אחרים להם רוצים אנו להתדמות ובחברתם חפצים אנו להימצא.
ג) רוח טומאה. לדאבוננו, ריבוי החטאים בהם אנו נכשלים גורמים ל'עננה' העוטפת אותנו ומפרידה בינינו לכל דבר שבקדושה, כל ניצוץ של התפעלות שרוצה הנפש להביע, מיד היא נרמסת ברגלי רוח טומאה זו הנוצרת על ידי מעשינו השליליים.
 
רבי ישראל מסלנט מסיים בעצה פשוטה ומעשית, עיון ולימוד בספרי מוסר ויראה (דוגמת 'חובות הלבבות' וכיוצ"ב) שיגרמו לאדם לצאת מעט מן ההרגל ו'הרובוטיות' אל החשיבה והיצירתיות המקורית.
באשר לרוח הטומאה המלפפת אותנו מכף רגל ועד ראש ומונעת מאתנו להתרגש מדברים רוחניים, מציע רבי ישראל להצטרף למנייני העומדים בבקשת 'סליחות' בימים אלו ולבקש מאת ה' שיזרוק עלינו מים טהורים ויטהרנו, ואז נוכל להתחבר ולהתפעל מימי הדין הקרבים ובאים וממילא להכין עצמינו על ידי תשובה ומעשים טובים.
 


רצוני להתעכב מעט ולהרחיב על עניין ההרגל וה'אוטומטיות' בה אנו לוקים במעשינו היום-יומיים בכלל ובקיום תורה ומצוות בפרט.
רבי שמחה זיסל זיוו, מייסד וראש הישיבה בקלם – תלמיד חכם עצום ומבין גדול בנפש האדם, הציע התלבטות פילוסופית;
היכן עדיף לאדם להיוולד, להורים שומרי תורה ומצוות או להורים שאינם שומרי תורה ומצוות ולהכיר את בורא עולם בגיל מתבגר. וכך הם צדדי הספק:
מצד אחד, עדיף להיוולד להורים שומרי מצוות כיון שכבר בעריסה יונק הילד קיום תורה ומצוות, זה טובע אצלו עמוק באישיות. מאידך, הוא פועל את המצוות ולומד תורה מתוך הרגל ולא כ"כ מתוך התבוננות, וכבר צעק על כך הנביא ישעיה 'ותהי יראתם אותי מצוות אנשים מלומדה'.
מצד שני, עדיף להיוולד להורים שאינם שומרי תורה ומצוות ולהכיר את בורא עולם בגיל מתבגר, כיון שהיכרות זו וכתוצאה מכך קיום תורה ומצוות יהיו מתוך הכרה והבנה ולא מתוך הרגל ואוטומטיות. מאידך, אדם שלא קלט 'גירסא דינקותא' וקיום תורה ומצוות לא בא אצלו מגיל צעיר, ייתכן שזה עדיין 'לא זורם לו בעורקים' הוא לא חי קיום תורה ומצוות כמי שעושה כן מבטן ומלידה.
- - - א"כ מה עדיף?
סיכם רבי שמחה זיסל ואמר, עדיף לו לאדם שיוולד להורים שומרי תורה ומצוות, אמנם בגיל מתבגר ראוי לו 'לחזור בתשובה' ולערוך היכרות והתבוננות מחודשת בכל יסודי התורה והמצוות על מנת שקיומם לא יהיה כ'מעשה רובוט' אלא מתוך הכרה והתבוננות בוגרת ומשכלת.

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר