טפסים ומידע

 
 
 
 

הכנות לנסיעה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> הכנות לנסיעה

  מאת: הרב אב"י זכריש

חורף
צחי, מושבניק צעיר מתכנן את נסיעתו לקניות בעיר הגדולה. יום קודם הוא מזמין מקום לנסיעה אצל נהג השירות האזורי שכמידי בוקר, עם שחר, ייאסף גם מחר בקיבוצי ובמושבי האזור נוסעים המעוניינים להגיע אל העיר הגדולה.
לעת ערב, מכין צחי את תיקו האישי, הכולל בין השאר בקבוק מים, מטריה, ארנק ועוד. צחי מכוון את השעון שיעיר אותו השכם אל תפילת הוותיקין שמיד לאחריה הוא ייסע אל העיר הגדולה לסידוריו.רכבת
בבוקר לאחר התפילה, צחי מוודא שאכן הוא מוכן ליציאה, שעונו מורה כי בעוד דקה ומחצה יעבור הנהג על יד המרכז הקהילתי שם ממוקמת התחנה אליה הוא אמור להגיע. צחי מבריש את שערו, מעיף מבט חטוף אל המראה, שותה כוס מים, נוטל את מעילו בחטף ויוצא מהבית. הנהג כבר ממתין לו, צחי "כאילו" מאיץ את קצב צעדיו, עולה אל המיניבוס, "מתנצל" בשפה רפה על העיכוב הקטן, מתיישב במקום שנראה לו די נוח והנהג פותח בנסיעה...

חופשת הקיץ
צחי מתכנן נסיעה לספרד לשהות של חודשיים. כבר בתחילת הקיץ יושב צחי ובודק עם סוכני הנסיעות את היעדים, המחירים, התנאים ובעצם מה לא?!
צחי מזמין כרטיס ליום ראשון שעה 19:00 בערב במטוס נוסעים של חברה ספרדית מוכרת.
במוצאי שבת, צחי כבר מסיים לארוז את אחרון חפציו אל מזוודת הענק שלקח בהשאלה מידיד ותיק. התיק האישי כבר מוכן. במשך כל הערב, מידי כמה דקות, צחי פותח וסוגר את המזוודה בדאגה שלא נשכח כלום.
למחרת, צחי ממשיך לבדוק ולוודא שהכל מסודר. בשעה 13:00 בצהריים צחי כבר מזמין מונית שתקח אותו אל שדה התעופה, שם הוא יעבור את הבידוקים וההחתמות הנדרשות וימתין לטיסה שתצא ב 19:00.
ממדריד מתעתד צחי לנסוע לקרטיגנאה שבדרום ספרד. צחי עוצר מונית אל תחנת הרכבת, בכניסה לתחנה עוצר נהג המונית, צחי משלם וכבר רץ לרכוש כרטיס נסיעה ולהתמקם ברציף לרכבת הקרובה שיוצאת לייעד בעוד... ארבעים דקות!

מה קרה לצחי? למה הוא לחוץ כל כך? איפה השאננות שהייתה לו ביציאה החורפית אל העיר הגדולה?

צחי יודע שנהג המונית האזורי שנוסע לעיר הגדולה מגיע תמיד בזמן שנקבע מראש, אבל אם הוא יאחר בדקה או שתיים, הנהג ימתין לו, ינזוף בו קלות וייסע...
אבל בטיסה לספרד וברכבת לדרום, צחי יודע ששעה זו שעה! אין סיכוי! אם הוא יאחר רק בכמה שניות, הדלתות תסגרנה בחבטה אל מול עיניו הנדהמות... והוא יישאר בטרמינל או ברציף עד לטיסה או לרכבת הבאה אם בכלל.

צחי, שיודע את ההבדלים, מתארגן עד אחרון הפרטים שעות ארוכות מראש...

המדרש מספר על רבי ירמיה שביקש שכשיגיע יומו להיפטר מן העולם יקברוהו בבגדים לבנים מגוהצים, במכנסיים יפות, מקל ביד וסנדלים לרגליו. ובנוסף, ביקש רבי ירמיה שיקברוהו קרוב לדרך הראשית.
תלמידיו שלא הבינו לשם מה מבקש רבם - רבי ירמיה קבורה משונה שכזו, לא העיזו לשאול אותו על כך.
רבי ירמיה שראה את תמיהתם על פניהם הסביר להם כך: כאשר יבוא משיח להקים את כל ישני עפר, אני חפץ להיות מוכן, לבוש ומסודר! קרוב אל הדרך, שלא אצטרך להתעכב אפילו רגע אחד מיותר ואוכל לצאת לדרכי לקבל פני משיח.

אם הדברים לא היו נאמרים על ידי חכמינו, היה זה נראה לנו כבדיחה ותו לא!
אולם רבי ירמיה מודיענו כמה הגאולה של כל אחד ואחד טמונה ומושרשת בהכנה העצמית המושלמת של כל אחד ואחד. ומי שיודע ומבין שהגאולה, תחיית המתים וביאת משיח יבואו ברגע – בהיסח הדעת, ומי שיהיה מוכן אשריו וטוב לו, את הרכבת הוא יספיק. מבקש להקבר אפילו עם סנדליו ומקלו, בשביל לא לפספס אפילו שנייה אחת בזמן ביאת המשיח.
לעומת זאת, אוי לו למי שעדיין לא מכין את עצמו...

ספר שמות י"ב י"א, "וְכָכָה תֹּאכְלוּ אֹתוֹ מָתְנֵיכֶם חֲגֻרִים נַעֲלֵיכֶם בְּרַגְלֵיכֶם וּמַקֶּלְכֶם בְּיֶדְכֶם וַאֲכַלְתֶּם אֹתוֹ בְּחִפָּזוֹן פֶּסַח הוּא לַה'". רש"י על אתר מבאר; מתניכם חגורים - מזומנים לדרך: בחפזון - לשון בהלה ומהירות:
גם כאן התורה מלמדת אותנו שבכדי להגיע אל הגאולה ולא לעמוד מול דלתות נטרקות, כבר עכשיו הכל חייב להיות מאורגן ליציאה לדרך המובילה אל הגאולה האמיתית.

"אם לא עכשיו אימתי?"+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר