טפסים ומידע

 
 
 
 

ההשבעה ומהותה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> ההשבעה ומהותה

  מאת: הרב אב"י זכריש

אברהם אבינו שולח את אליעזר עבדו – תלמידו שילך לארם נהרים, ארץ מולדתו של אברהם אבינו ויחפש שם אשה ליצחק בנו. אברהם אבינו מסביר לו באריכות שהוא רוצה שהכלה המיועדת תבוא להינשא ליצחק כאן, בארץ המובטחת, וחס ושלום שיצחק לא יהגר אחריה למדינה אחרת. עוד הוא מגולל בפניו את סלידתו מבנות הארץ הכנעניות שהתנהגותן ומידותיהן רעות.

במעמד מינוי אליעזר לשליחות זו, לא מסתפק אברהם אבינו בכך שאליעזר יקבל על עצמו את המשימה החשובה הזו, הוא מוסיף ודורש מאליעזר שישבע לו שהוא ישלים את שליחותו ולא יְשַׁנֶּה ממנה בכהוא זה!

וכאן הבן שואל, הלא אליעזר קרוי בפי התורה – דמשק אליעזר, ולא לחינם קראוהו כך, אלא משום שהיה דולה ומשקה מתורת רבו אברהם אבינענביםו. א"כ מדוע היה צריך אברהם אבינו להשביע את אליעזר שימלא את שליחותו ויקיימה בשלמות? על תלמיד מובהק אי אפשר לסמוך?

אם נתבונן מעט נראה שגם על עצמו, כביכול, לא סמך אברהם אבינו עד כדי כך שהוא השביע את עצמו! הדברים מפורשים במלחמת המלכים, אברהם אבינו רדף אחריהם יחד עם נעריו עד לסוריה, הכה בהם והצליח להחזיר את לוט ואת רכושו. בחזרתו מן הלחמה, כשמלך סדום מציע לחלק את השלל, אברהם אבינו שלא מתכוון לקחת מן השלל מאומה, לא מסתפק בהכרזת כוונותיו, הוא אף מרים ידיו אל השמים ונשבע שלא ייקח כלום מן השלל. מדוע אברהם אבינו צריך להישבע על דבר שהוא עומד לבצע כאן ועכשיו? הוא לא סומך על עצמו?

הרמב"ן מציין לדברי חז"ל – "מצינו בכל הצדיקים שמַשְׁבִּיעִין את יצרן שלא לעשות."
זו היא תמצית הנהגתו של השואף אל השלמות, לעולם הוא לא ינדור נזירות מיין ושעה לאחר מכן יטייל בבקעה מלאה כרמי ענבים. החכם עיניו בראשו ליצור לעצמו גדרים וסייגים על מנת להרחיק מעצמו את הניסיונות.

אכן, אברהם אבינו החליט וגמר בדעתו שלא לקחת מן השלל, אולם יחד עם זאת הוא חשש שמא תבוא הצעה מפתה שהוא לא יוכל לעמוד בה. מה עשה? עמד והשביע את עצמו "אִם מִחוּט וְעַד שְׂרוֹךְ נַעַל וכו'"! עכשיו כבר אין דרך חזרה! אברהם אבינו לא יעבור על שבועת עצמו.

כך היה גם עם אליעזר עבדו, כשהוא שלח אותו לקחת אשה ליצחק בנו והתנה עמו כמה תנאים. אמר אברהם אבינו לעצמו, ומה יקרה אם לא יסתדרו העניינים? למשל: אליעזר ימצא אשה טובה אבל היא לא תחפוץ לעלות לארץ ישראל. אליעזר ימצא לעצמו היתר וישנה בפרטי השליחות. עמד אברהם והשביעו שלא ישנה מאום! עכשיו הוא יכול להיות רגוע, גם אם יהיו ניסיונות, אליעזר לא יעבור על השבועה שנשבע לאברהם אבינו וממילא ימלא אחר כל פרטי השליחות במסירות גדולה.

לכל אחד מאתנו ישנם כוונות טובות, שאיפות ורצונות כנים לעלות ולהתעלות. אלא שלעיתים אנו נדמים כאותו נזיר מיין המסתובב בכרמי הענבים ואומר "לי זה לא יקרה!" כולנו יודעים מה יעלה בגורלו...

אם נשכיל לְהַשְׁבִּיעַ את יצרנו, במה שמועיל לנו להתרחק מן המכשולים, אזי עבודתנו את ה' תהיה קלה ופשוטה בהרבה.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר