טפסים ומידע

 
 
 
 

דיאלוג ומסקנותיו
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> דיאלוג ומסקנותיו
 
  מאת: הרב אב"י זכריש

כשמשה רבינו ואהרן הכהן ע"ה באים לפני פרעה מלך מצרים.
אהרן נוטל את המטה ומשליכו לפני פרעה. למול עיני הנוכחים בארמון המלוכה הופך המטה לתנין.
פרעה מתעשת, ומבקש מן החכמים, מכשפים וחרטומים שכל אחד מהם, בתורו הוא, יהפוך מקל לתנין, וכך היה.
התלמוד במנחות דף פ"ה מספר אודות שני ראשי המכשפים במצרים – יוחנא וממרא, שפנו למשה רבנו ע"ה על מנת ללעוג לו, וכך הם שאלוהו; 'וכי תבן אתה מכניס למקום שכבר יש בו הרבה תבואה? הרי מה שעשית עם המטה שהפך לתנין הוא כישוף, וכי לא מצאת לך מקום יותר מתאים 'למכור' את כישופך חוץ מכאן – ארץ מצרים? במקום אחר יש טעם לבצע כישופים כאלו על מנת להרשים את יושבי הארץ, אבל כאן זהו המקום האחרון בו תרשים בכישופים מעין אלו.'
השיב להם משה רבנו ע"ה; דרך האנשים לומר כך: 'אם יש לך ירק יוקרתי נדיר ומשובח למכור, תביאהו לעיר בה שוק הירקות מפותח'.
מדוע?
מפני שבעיר בה אין ירקות, אנשים לא 'מבינים' בירקות והם לא יעריכו את הירק היקר והנדיר הזה, אולם בעיר בה שוק הירקות פעיל ומפותח, אנשים פתחו לעצמם את היכולת לזהות את המשובח, להעריכו ולשלם עליו הרבה כסף.
כך, משה רבנו ע"ה השיב למכשפי מצרים, אתם חושבים שהפיכת המטה לתנין זהו כישוף, אבל האמת היא שזהו נס אלוקי, ובכל מקום אחר שלא 'מבינים' בכישופים, יחשבו שזהו כישוף, אבל כאן שאתם 'מבינים' בכישופים, עליכם לזהות כאן את ידו החזקה של אדון הכל!
 
יש בדיאלוג זה שבין משה רבנו ע"ה למכשפי מצרים לימוד גדול לחיינו היומיומיים. אין זה מן החכמה לפעול במקום בו לא יבינו אותך, אין זה מן התבונה להציג את מרכולתך בשוק בו הקונים הנם דלים ורשים. משום שבמצב כזה כל מה שתמכור להם הם יקנו...
הדרך הנכונה היא דווקא לבנות את אישיותנו ולהציגה במקום בו יידעו להעריך נכון את כישורינו בגלל שהאנשים הם 'מביני עניין'...
 
ייתכן שאפשר לצרף כאן את מאמר חז"ל; 'כשם שמצווה לומר דברים הנשמעים, כך מצווה שלא לומר דברים שאינם נשמעים'. אין הכוונה רק לדברים שאינם נשמעים לאוזניים! כוונת חכמינו שמצווה שלא לומר ולא להציג את אישיותך במקום בו לא יודעים להעריך נכון את תכונותיך ואישיותך.


למאמר נוסף לחצ/י כאן

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר