טפסים ומידע

 
 
 
 

מנת גורמה
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> מנת גורמה

  מאת: הרב אב"י זכריש

 
עשיר מעשירי תבל העסיק במטבחו שני טבחים מקצועיים. באחת מן ארוחות הצהריים ביקש העשיר שיגישו לו מנת דג יוקרתית. כל אחד מן השפים רץ לפינתו שבמטבח הענק על מנת להכין מנת דג כרצון בעל הבית. הם התחרו ביניהם על ליבו של בעל הבית. כשסיימו להכין את המנות היוקרתיות, אצו רצו לערוך את ארוחת הצהריים לפני בעל הבית, על השולחן הונחו שתי המנות זו לצד זו. חלל החדר התמלא בניחוחות נעימים. בעל הבית התיישב לסעוד את לבו, ולהפתעת השפים הוא אכל את שתי מנות הדג.
כעת הם עמדו, שף מול רעהו והתווכחו ביניהם מי הצליח לכבוש את ליבו של בעל הבית במנת הדג היוקרתית. לכלל הכרעה לא הגיעו.
בפעם הבאה כשבעל הבית הזמין בשנית מנת דג יוקרתית שכזו, הוא ביקש 'תכינו לי מנת דג במתכון של השף ...' או אז הבינו שניהם בגורלו של מי נפלה הזכות לכבוש את לב בעל הבית.
 
נח - אבי אומות העולם, עם צאתו מן התיבה, שעה שהעולם היה עדיין בתהליכי שיקום והתאוששות מן המבול שניתך על הארץ ומחה את היקום כולו, בנה מזבח והקריב עליו קרבן להקדוש ברוך הוא. התורה מספרת לנו שהקדוש ברוך הוא הריח את ריח קרבנו של נח, ונתרצה.
עם ישראל, עם היוולדם – לאחר מתן תורה על הר סיני, הקריבו להקדוש ברוך הוא קרבנות. גם כאן מעידה התורה שהם היו לו ל'ריח ניחוח'.
כעת אנו מעוניינים לברר, מי הצליח 'לכבוש את לבו' של הקדוש ברוך הוא בקורבנות שהקריב, נח או עם ישראל?
כשבעל הבית – הקדוש ברוך הוא 'הזמין' וציווה את עם ישראל ש'יכינו לו ארוחה' על בסיס קבוע – שיקריבו קורבנות בבית המקדש בכל יום, או אז הבינו כולם שעם ישראל הצליחו 'לכבוש את ליבו' של הקדוש ברוך הוא על ידי הקרבנות שהקריבו לפניו.
 
חכמינו במדרש מציינים שעם כל חשקו של הקדוש ברוך הוא בקרבנם של עם ישראל, עד שביקש מהם להקריב לפניו באופן קבוע, לעתיד לבוא תערב לפניו המנחה 'כימי עולם וכשנים קדמוניות' כלומר כקרבנותיו של הבל (בנו של אדם הראשון) שלא הייתה עבודה זרה בימיו.
אנו עומדים ותמהים, האם ישנו 'חסרון' כלשהו בקרבן הקרב לפני הקדוש ברוך הוא בקדושה ובטהרה, ומה בכך שבקצה האחר של המדינה ישנם עובדי אלילים המשתחווים לעץ ואבן?
 
חז"ל מספרים לנו על התנא רבי מאיר שלמד תורה אצל רבו – אלישע בן אבויה. אלישע היה תלמיד חכם שיצא לתרבות רעה ומרד בהשם יתברך עד שחילל את יום הכפורים בפומבי.
באותם ימים פגש רבה בן שילא את אליהו הנביא. רבה התעניין אצל אליהו במה עוסק הקדוש ברוך הוא. השיב לו אליהו; הקדוש ברוך הוא עוסק בתורה ומצטט את דברי חכמי ישראל למעט מדברי תורתו של רבי מאיר. שאל רבה; מדוע? השיב לו אליהו; מפני שהוא מקבל תורה מפי אלישע שיצא לתרבות רעה ומרד בהשם יתברך.
 

כאן אנו למדים עד כמה למרות שעיסוקיו של האדם הינם בדברים טהורים וטובים, בכל זאת אם בסביבתו ישנה 'מדורה' - אש של כפירה, עבודת אלילים או כל דבר מכוער, הרי שמעשיו לא יתקבלו באופן מושלם ל'ריח ניחוח' לפני בורא עולם, כפי שהיה אילו היה פועל את פעולותיו החיוביות ומעשיו הטובים באטמוספרה נקייה מכל שמץ של לכלוך ועננה רדיואקטיבית של חטאים ומעשים שליליים.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר