טפסים ומידע

 
 
 
 

רחוקה או קרובה?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> רחוקה או קרובה?

   מאת: הרב אב"י זכריש

בני ישראל נועצו בשתי נביאים שונים, בהזדמנויות שונות זו מזו, על עניין חשוב מאוד, ובכל פעם הם קבלו עצה ותשובה שונה מחברתה.

בפעם ראשונה, נערכה ההתייעצות עם בלעם, כך מספרים חכמינו ז"ל במדרש [שמות פרשה ל' פסקה כ"ד], "שאלו ישראל את בלעם, אימתי תהיה ישועה? השיב להם בלעם [במדבר כ"ד] "אראנו ולא עתה, אשורנו ולא קרוב" – הישועה רחוקה!"

מיד, אמר הקדוש ברוך הוא לעם ישראל , "זו היא דעתכם, אין אתם יודעים שסוף בלעם יורד לגיהנם ואינו רוצה שתבוא ישועתי?!"

בפעם השניה, נערכה ההתייעצות, [להבדיל בין טמא לטהור,] עם ישעיהו הנביא [נ"ו א'], אימתי תהיה ישועה? ועל כך אמר ישעיהו הנביא "כִּי קְרוֹבָה יְשׁוּעָתִי לָבוֹא וְצִדְקָתִי לְהִגָּלוֹת" – הישועה קרובה!

עלינו להתבונן, מדוע הקדוש ברוך הוא אומר לישראל, "זו היא דעתכם", וכי זו באמת הייתה דעתם – שהישועה רחוקה, הלא זו הייתה תשובתו של בלעם?

למדים אנו מכאן יסוד חשוב, כשאדם מנהל דו שיח עם רשע, גם כאשר הוא לא יסכים לדברי הרשע, הדברים מחלחלים לנפשו, עד כדי כך שהוא יזדהה עם דברי הרשע.
ומשום כך, פונה הקדוש ברוך הוא לעם ישראל ואומר להם, זו היא דעתכם. כיון ששמעתם תשובה זו מבלעם הרשע, ושמיעה זו השפיעה עליכם לחשוב כמותו. אבל דעו לכם שבלעם הרשע מדבר מנגיעתו האישית כיון שהוא לא חפץ בגאולה.

ומנקודה זו תקל עלינו ההבנה לכך שלשאלה אחת – אימתי תהיה ישועה? באו שתי תשובות שונות זו מזו בתכלית. בלעם רואה את הישועה רחוקה, ולעומתו, להבדיל, ישעיהו הנביא רואה את הישועה קרובה. הכיצד?

והאמת היא שבלעם הרשע לא שיקר, הוא באמת ראה את הישועה רחוקה, מכיון שהוא חפץ שלא תבוא הגאולה. ומיי שאין לו רצון לדבר, הדבר נראה לו מרוחק. לעומתו, הנביא ישעיהו, חפץ בגאולת ישראל, ומכוח חפצו נראתה לו הישועה קרובה מאוד.

"כִּי מִי גוֹי גָּדוֹל אֲשֶׁר לוֹ אֱלֹקִים קְ רֹ בִ י ם אֵלָיו כַּה' אֱלֹקֵינוּ בְּכָל קָרְאֵנוּ אֵלָיו [דברים ד' ז']

בימים אלו, ימים בהם אנו יוצאים לחופשת הקיץ, ימים בהם ננוח ונאגור כוחות חדשים לשנת הלימודים הבאה עלינו לטובה. רבים מאתנו נתקלים, מי יותר ומי פחות, באנשים הרחוקים מה' ומתורתו, ואנו נאלצים לחיות לצידם או במחיצתם. באופן טבעי, במהלך הזמן נוצר בינינו דוּ שיח ושפה משותפת. עם זאת ודווקא משום כך, עלינו לפקוח עין ולהטות אוזן, שלא נגיע למצב בו חס וחלילה נזדהה עם דעותיהם הכוזבות של אותם אנשים טועים הרחוקים מה' ומתורתו.

בבד בבד נזכור, שהפרספקטיבה וה"לוּק" של כל אדם נובעים מרצון או להיפך מ"אי רצון". כלומר, יתכן מצב בו אני וחברי נתבונן על אותו הדבר, אולם כל אחד יראה משהו אחר. הכיצד? משום שההסתכלות נגזרת מרצונותיו של האדם, ולא בהכרח שאני וחברי רוצים את אותו הדבר.

ישנם אנשים שרוצים בחיי הפקר, הסיכוי שהם יראו את השגחתו של ה' בחיי היום יום מאוד קטן. לעומתם, כל אחד מאתנו החי חיי אמונה בה' יתברך, ורוצה חיים מתוקנים ונאותים, זוכה ורואה את ה' יתברך בכל צעד ושעל בחייו.
חופשה נעימה, בטוחה ומועילה!


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר