טפסים ומידע

 
 
 
 

רגעים קסומים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> רגעים קסומים

   מאת: הרב אב"י זכריש

תורת ישראל שניתנה ליוצאי מצרים בהר סיני, המסורה לנו מדורי דורות, נכתבה ונמסרה על ידי משה רבנו עליו השלום.
 
אלא שישנה פרשיה בתורה, שאמנם נכתבה ונאמרה על ידי משה רבנו ככל התורה כולה, אולם התגלות פרשה זו לא הייתה ככל דיבורי ה' אל משה, אלא משום מעשה שהיה.
 
מה הוא אותו מעשה שהיה? ואיזו פרשה נאמרה למשה רבינו בגלל אותו מעשה, ונחקקה על ידו בתורת ישראל?
 
וכך היה המעשה, נדב ואביהו נשרפו במשכן השם שעה שהקטירו אש זרה. היה זה ימים מועטים לפני חג הפסח. אף איש מישראל לא חפץ להתעסק בקבורתם, כיון שידע שעל ידי כך יהיה טמא מת, ולא יוכל להקריב את קרבן הפסח בשנה זו.
 
או אז אזרו חיל מספר אנשים מבני ישראל והתנדבו לטפל בקבורתם של נדב ואביהו, למרות שהם ידעו שבכך הם מפסידים את חגיגות הקרבת קרבן הפסח יחד עם כלל ישראל. שעה שכולם ידחקו בשערי עזרת המשכן, משפחות משפחות, ישירו את ההלל ויקריבו את הקרבן, הם יאלצו להיות דחויים מן המחנה, כיון שהם עדיין טמאי מת.
 
לימדונו חכמים, שבזכות התמסרות זו למצוות השם והדאגה לקבורת המתים, זכו אותם אנשים שבגללם תכתב פרשת קרבן פסח שני הקרב בי"ד באייר על ידי אלו שנאנסו ולא הספיקו להקריבו במועדו – י"ד בניסן.
 
מספרים על הרבי משה לייב מסאסוב, שבהתקדש ליל יום הכפורים בדרכו לתפלת "כל נדרי", עבר על יד בית קט ממנו בקעו בכיות נואשות של עולל רך. שמע רבי משה לייב וסר פנימה אל הבית לראות מדוע הילד לא מטופל על ידי אמו. משנכנס רבי משה לייב ראה תינוק מוטל בעריסתו משווע ליד המלטפת של אמו שיצאה באותו זמן לבית הכנסת על מנת להתפלל עם הציבור את תפלת "כל נדרי"...
 
רבי משה לייב מרים את התינוק בזרועותיו, מלטפו, מרגיעו ושר לו שירי ערש...
הקהל בבית הכנסת מחכה לרבי משה לייב על מנת להתחיל בתפלת "כל נדרי", אולם הרבי בושש מלבוא.
 
לאחר כמה דקות, חושבת האם לעצמה, 'השארתי את ילדי בבית לכמה רגעים, אסורה ואראה מה שלומו...' משנכנסת האם לביתה חושכות עיניה, רבי משה לייב יושב על יד עריסת ילדה הקט מנענעו ושר לו שירי ערש, בזמן התקדש יום הכפורים, שעה שהציבור ממתין לו לתפילת "כל נדרי".
 

 
מטבענו, אנחנו מחפשים ריגושים, גם במצוות השם שאנו מקיימים. ישנם רגעים קסומים בחיי המצוות שלנו שאנו לא מעוניינים להפסיד בשביל זוטות כמו... עזרה לזולת וכדומה. אולם קדמונינו לימדו אותנו שהרגעים הקסומים באמת, אלו הם הרגעים בהם אנו פועלים לפי רצון הבורא ולא לפי שיקולי רגש ופרסום.

נכון, ישנם מצוות שאם נעשה אותם 'נרוויח' גם קצת תשומת לב, פרסום והנאה. אולם השם יתברך חפץ דווקא באותו 'טיפול במת מצווה' – דווקא בעזרה לזולת, כן כן בעזרה ובסיוע לחבר הכי פחות פופולארי בכיתה, כזה שלעולם לא ישיב לך על העזרה שגמלת איתו. לא כי הוא טיפוס רע שלא מוקיר טובה. פשוט כי אין לו את האפשרות לגמול איתך חסד בתמורה... כשתסייע לו תזכה שפרשה בתורה תקרא על שמך.
 
"יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹקֵינוּ וֵאלֹקֵי אֲבוֹתֵינוּ וכו' וְתֵן חֶלְקֵנוּ בְּתוֹרָתֶךָ"

למאמר - 'נתינה וקבלה'
הקש כאן


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר