טפסים ומידע

 
 
 
 

בגרות של החיים
דף הבית >> בוגרים >> בוגרים כותבים >> בגרות של החיים

מאת
: איתמר ליברמן

אני רוצה לפתוח בידיעה ה"מרעישה" והיא, שעדיין לא הפנמנו שהבגרות האמיתית של החיים היא לא המבחן במתמטיקה, באנגלית או בפיזיקה.

את התובנה הזו, שעם הזמן הפנמתי, קיבלתי כאשר התנדבתי במסגרת פרויקט "לאורו נלך" בבי"ס השלום במבשרת ציון, ואולי התחילה התובנה לחלחל עוד קודם לכן, כשהייתי חונך בקייטנת איל"ן.

הבגרות ב"מדעי החיים" או החברה לימדה אותי מה שאף מקצוע אחר לא השכיל לעשות. הבגרויות עומדות לחלוף ולא ממש יישאר זכר משעות של שינון ולמידה. גם קשה לתאר את התקופה הדחוסה שמתאפיינת במתכונות ובבגרויות, בזימונים ללשכת גיוס, מבחנים, גיבושים לסיירת, מציאת מסגרת לשנה הבאה והכל בטווח זמן מצומצם.

בעקבות זאת נדחקת הבגרות ב"תרומה לקהילה" הצידה, ולא מקנים לה חשיבות עליונה.
צילום: hovev
אנו, לעיתים בצדק, נוטים למנות את הבגרויות שעליהן נבחנו, את המשוואה המעצבנת במתמטיקה והשאלה הארוכה בהיסטוריה ושבקושי גירדנו באנגלית "עובר" ב- 5 יחידות. חברים, שמא שכחנו בגרות אחת בודדה?

ל"בגרות של החיים", שמשום מה איננו מחשיבים ומעריכים אותה, לא צריך להשיב על שאלות כשבאמתחת התלמיד/ה שעות של לימוד וחזרה. מסתבר, בניגוד למה שחושבים, שזו הבגרות האמיתית של החיים וכל השאר שטויות, פשוטו כמשמעו.

פרויקט ההתנדבות שעושים תלמידי י"ב מהווה בחינה כמו בגרות אך שונה ממנה בתכלית. היא מעין בגרות מעשית שלמענה צריך להפעיל את השרירים, את הלב ואת הנשמה, וכמו השאר, גם את המוח. נעזרים באינטואיציה ובאינטליגנציה ומה שזה לא יהיה

היא דורשת מאמץ, התמדה והשקעה אינסופיים. לא למטרת השבה על שאלות, לצורך כתיבת חיבור או לשם חיפוש אחר פיסת מידע שאבד בזיכרון. אלא בעזרה לזולת, להקשבה מתוך הלב ברגעים קשים ולפעמים ה"נבחן" גם מתנסה בהכנת מסיבות ובמשחק 'שש- בש'.

היא מציבה סטנדרטים גבוהים לאלה שמוכנים להשקיע זמן, מאמץ, אהבה וסובלנות, ו"המגן" הוא בעצם התפילה והאמונה שלנו. במסגרתה אנו לומדים לעזור לאנשים, להבין ללבם של קשישים ומוגבלים, לשמש אוזן קשבת. להכין בעבורם אוכל ולעזור בשעורי הבית.

רובנו מטבע הדברים לא שמים לב אליה אבל חשוב שנדע שהיא הבגרות האמיתית, כזו שמלמדת שיעור חשוב וחיוני לחיים. את הבגרות הזאת, בשונה מהאחרות, לא שוכחים אף פעם, ובכנות, נזקקים לה יותר מהאחרות. בהתמודדויות ובקשיים, במשפחה, בחברה ובקהילה.

תתפלאו אבל לבגרות הזאת אין מועדי ב' כי ניתן להשלים אותה כל החיים והיא לעולם לא מסתיימת. אתם שואלים מה לגבי הציון? אותו תקבלו כשתעלו לשמיים בסוף ימיכם ושם, בהתאם לתוצאות, ישקלו האם לשלוח אתכם ל"אוניברסיטה- ישיבה" היוקרתית למצטיינים- המכונה "גן עדן"- שנמצאת למעלה בשמיים.

רוצים להשלים את הבגרות של החיים כבר בקיץ השנה? התקשרו למוקד התנדבות הקיץ של "לאורו נלך", והם כבר ידאגו לכם...וכמובן, שיהיה בהצלחה!

הכותב הוא תלמיד ישיבת "המאירי", בוגר הישיבה וסטודנט לחינוך במכללת "ליפשיץ".+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר