טפסים ומידע

 
 
 
 

ארץ ישראל
דף הבית >> מידע ובחירת מגמה >> ארץ ישראל
ייחודו של מקצוע זה במפגש הערכי והבלתי אמצעי של התלמידים עם נופי ארץ ישראל, אתריה ומורשתה. המקצוע עוסק בתולדות הארץ ובתרבות החומרית בה, בנופיה הטבעיים והאנושיים וביחסי הגומלין ביניהם.
 
חשיבותו של המקצוע היא בהבנה מעמיקה של הידע ובפיתוח אסטרטגיות חשיבה, ובייחוד כאלו הייחודיים למקצוע, לדוגמה: שחזור, הסקת מסקנות מממצאים בשטח, וביצירת זיקה חיובית בין הלומדים לבין הארץ, נופיה ותולדותיה. ללימוד בשטח יש תפקיד מרכזי בטיפוח זיקה זו שתחזק את האהבה לארץ (ללימוד בשטח מטרות נוספות שיפורטו בהמשך).
 
ידע מוקדם, הנרכש במקצועות לימוד שונים, חיוני לפיתוח החשיבה הבין-תחומית העומדת ביסודו של מקצוע זה.
 
במקצוע בין-תחומי המורכב ממקצועות שונים, כמו לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אין המקצועות עומדים זה בצד זה (מקצוע רב-תחומי) אלא ארוגים זה בזה.
 
לימוד מקצוע בין-תחומי מקנה ללומד יכולות וכישורים ייחודיים, כיוון שהנושאים נלמדים תוך כדי ניתוח וזיהוי הקשרים בין רכיבי הידע של המקצועות השונים – בדרך זאת מוקנית לתלמיד ראייה רב- מערכתית. ראייה זאת נרכשת בכמה שלבים: פירוק השלם לחלקיו, לימוד כל מרכיב כשלעצמו, ניתוח הקשרים השונים בין המרכיבים, ולבסוף הרכבתם לשלם "חדש". לתמונת השלם החדשה יש ערך מוסף על פני תמונת השלם הראשונה טרם פירוקה.
 
ערך מוסף זה צריך להיות נר לרגלי המתכננים, כותבי חומרי הלמידה, המלמדים והלומדים מקצוע בין-תחומי.
 
נדגים זאת באחד מהנושאים בתכנית הלימודים: כדי להכיר ולהבין את מראה ירושלים ואופיה בשלהי ימי הבית השני אין די רק בתיאור מראה העיר על חלקיה, אלא יש להכיר היבטים שונים: תולדות העיר עד לאותה תקופה, הרקע ההיסטורי של התקופה, ההשפעות הסגנוניות על הארכיטקטורה בתקופה, הממצאים הארכיאולוגיים, המבנה הטופוגרפי של חלקי העיר. כדי לבסס את הידע מופנים הלומדים למקורות כתובים יהודיים, כמו המשנה ותושב"ע, וכן למקורות שאינם יהודיים. כמו כן יש לבחון את מארג הקשרים בין היבטים אלו כך שבסופו של
התהליך תתקבל תמונה מקיפה ומשמעותית של העיר כפי שהייתה בזמנו.
 
פעולה זו של לימוד המרכיבים, ניתוח קשרי הגומלין ביניהם וקיבוצם לכדי שלמות אחת היא אחד הדגמים לפיתוח כישורי החשיבה מסדר גבוה.

 
מגמת ארץ ישראל היא מגמת "רוחב". כלומר, המגמה עוסקת בכמה תחומים ולא מתעמקת בתחום אחד כמו מגמת מחשבים או ביולוגיה.

כל התחומים הללו מתחברים במגמה לתמונה אחת, מלאה ומקיפה של הארץ מזוויות שונות.
 
במגמה לומדים ונבחנים על 5 יחידות:
 
מבואות: נושא של חצי יחידה בלבד, בה נלמד על א"י באופן כוללני כגון: גבולות הארץ בתקופות שונות, אילו עמים שלטו בארץ לאורך ההיסטוריה, הקשר בין עם ישראל והארץ לאורך ההיסטוריה, חבלי ארץ שונים ועוד.
 
ירושלים: הנושא הרחב ביותר, של יחדה וחצי, בה נלמד על עיר הבירה שלנוירושלים. נלמד על ההתפתחות של העיר מימי התנ"ך עד לימינו אנו. נכיר את העיר לאורך התקופות. על גידול והתפתחות העיר בתקופות השונות, על הקמת בתי המקדש שבה ועל חורבנם, על מרכזיותה לעם ישראל ולשאר הדתות. נכיר את השרידים הארכיאולוגים שנתגלו בה, ואת השכונות והמוסדות השונים בה.
 
צפון הארץ או מישור החוף: יחידה העוסקת באחד האזורים האלה. נלמד על האזור לאורך התקופות השונות, על תנאי השטח ועל ההתיישבות השונות בה.
 
ארץ ישראל בהלכה ובמחשבה: יחידה העוסקת במרכזיותה של ארץ ישראל בתחומי ההלכה והמחשבה של עם ישראל. נלמד על הקשר בין עם ישראל והארץ לאורך הדורות, על גדולי ישראל שעלו לארץ לאורך ההיסטוריה, על מצוות יישוב הארץ ועל מצוות הנוהגות רק בארץ.
 
גיאוטופ: זו יחידה בה אתם בוחרים את הנושא וכותבים עליו עבודה בהיקף של 20 עמודים. אתם בוחרים נושא הקשור לא"י כגון: מוצב החרמון, מצדה, תל אביב או הדרוזים ומגישים הצעתכם למשרד החינוך עם מקורות בהם אתם חושבים להיעזר.

לאחר קבלת האישור יש כשנה ללמוד את הנושא, לבקר בו, לצלם אותו ולכתוב את העבודה. העבודה צריכה להיכתב בהתאם להנחיות של כתיבה אקדמית (זאת אומרת חלוק לפרקים, ציון מקורות וכו. כל זה נלמד יחד).

מאחר ואתם בוחרים את הנושא והוא נכתב בהנחיית המורה יש לכם את מירב הסיכויים לקבל ציון גבוה אם רק תרצו ותשקיעו.
 
נבחנים ברמה של חמש יחידות במשך שנתיים בדרך כלל, על מנת להקל על עומס הבחינה.
 
 
סיורים:
 
במשך כל שנה יוצאים לשלושה או ארבעה ימי סיור באזור הנלמד. בירושלים אלו ימים נפרדים ובאזור אחר בארץ הם מתקיימים ברצף. זוהי הזדמנות להכיר את החומר הנלמד מקרוב, להתגבש ולכייף.
 
 
האם כדאי להצטרף למגמה?
 
אם אתם אוהבים את ארץ ישראל ורוצים ללמוד עליה בצורה רצינית (כולל עיון בספרים והכנת שעורי בית). אם אתם רוצים לסייר ולטייל בה, תוך כדי סיכום ועבודה. אם יש חלק מן הארץ שאתם מעוניינים ללמוד עליה ולהכיר אותה היטב?
זאת הבחירה שלכם!

בהצלחה בבחירת המגמה!


ראה גם:

מגמת תקשורת                    מבנה הלימודים                  זכאות לבגרות ודרישות מל"ג


Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר