טפסים ומידע

 
 
 
 

שאלה אקדמאית
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> שאלה אקדמאית

  מאת: הרב אב"י זכריש


 

מלאכת בניית המשכן מוזכרת בתורה חמש פעמים. הרמב"ן בבואו לעסוק בשאלה זו; מדוע התורה חוזרת שוב ושוב על מלאכת בניית המשכן? כותב שהתורה מחבבת את העוסקים במלאכת המשכן - מלאכת הקודש, ומתוך חיבה והערכת מעלת המשתתפים בבניין המשכן מאריכה התורה וחוזרת על פרשה זו חמש פעמים.

ישנו מקום נוסף בתורה שפסוק אחד חוזר שוב ושוב על אותה מילה, חמש פעמים.

היכן?

בספר במדבר פרשת בהעלותך [ח' י"ט] "וָאֶתְּנָה אֶת הַלְוִיִּם נְתֻנִים לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לַעֲבֹד אֶת עֲבֹדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּאֹהֶל מוֹעֵד וּלְכַפֵּר עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְלֹא יִהְיֶה בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל נֶגֶף בְּגֶשֶׁת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶל הַקֹּדֶשׁ". חמש פעמים הפסוק שב על המילים: 'בני ישראל'. לשם מה?

חכמינו במדרש מספרים לנו על מלך שמסר את בנו לקבוצת מורים, מטובי הפרופסורים בעולם האקדמיה, על מנת שילמדוהו חכמות ומדעים. לאחר תקופה קבע המלך עם המורים המסורים להיפגש פגישה קצרה, עניינית ותכליתית שמטרתה לעמוד על התקדמות בנו בלימודיו. במהלך המפגש מתעניין המלך אצל המורים האחראים על חינוך בנו: האם בני מגיע לבית הספר ללימודים בזמן? האם בני אוכל טוב? האם בני יוצא מבית הספר בשעה היעודה? האם בני יישן טוב בלילות? כשהוא מקבל תשובות חיוביות לשאלות ששאל, מודה המלך לצוות המחנכים והמורים, הפגישה הסתיימה והנוכחים עוזבים את החדר.

כמתבוננים מן הצד, אנו תמהים על כך ששאלה אחת מאוד חשובה, המלך "שכח" לשאול – האם הבן שלי לומד?

והאמת היא, שהמלך לא שאל שאלה זו, כי אין שום צורך לשאול שאלה שכזו!

הילד נמסר לצוות פרופסורים ידועי שם. ללמד אותו, הם בוודאי יודעים! כשהאב שומע שהילד דואג  מצדו להתכונן כראוי ליום לימודים; הולך לישון בזמן, קם בזמן, אוכל כפי הצורך, בא ללימוד בזמן ואף יוצא מן הלימודים בשעה המיועדת. הרי ברור לו שהבן שלו יצליח ובגדול!

כך היה גם במשכן. התורה חוזרת חמש (5) פעמים! על מלאכת בניית המשכן. מפני שלאף אחד מן הבנאים שבנה את המשכן לא היו את הכלים להשכין את השכינה במשכן. אבל הקדוש ברוך הוא אומר לנו; תבנו את המשכן לפי ההוראות שהוריתי לכם, את כל השאר אני יעשה.

לעיתים קרובות תלמיד שואל את עצמו: מה הוא סוד ההצלחה בלימודים? ומדוע אני נכשל למרות שאני מתאמץ?

חכמינו הקדמונים מלמדים אותנו שעל מנת להגיע להצלחה אמיתית, השאלות הקריטיות שאנו צריכים לשאול את עצמנו הם: האם אנו עושים את מיטב ההכנות לשעת הלימוד, שיהיה לימוד איכותי ללא הפרעות? ישנת טוב? אכלת טוב? באת בזמן? אלו הם השאלות הראשונות שמוכרח אתה לשאול את עצמך. וכשתענה עליהם בחיוב, הקדוש ברוך הוא יהיה בעזרך להערות עליך רוח חכמה ובינה להבין את תלמודך ולרדת לעמקי סודות תורתנו הקדושה.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר