טפסים ומידע

 
 
 
 

אני או הוא

  מאת: הרב אב"י זכריש

כשהקדוש ברוך הוא מצווה את אבי האומה – אברהם אבינו במצוות ברית מילה, הוא פותח בקריאה: 'אני אל שדי, התהלך לפני והיה תמים... כי אב המון גויים נתתיך'.

מה הוא התוכן הפנימי של קריאה זו?

נתחיל דוקא מן הסוף.

הקדוש ברוך הוא מעמיד את אברהם אבינו על כך שהוא חייב להיות מודע לתפקיד ולמשימה אותם הוא אמור ליישם ולהוציא אל הפועל – 'כי אב המון גויים נתתיך' – עליך לרכז את כל כוחותיך ולהשקיע את כל מרצך בכדי לפרסם את כבוד הבורא יתברך בעולם. בלי הכנה נפשית עצמית מוקדמת, לא תוכל להשפיע טוב על סביבתך במאום, רק ההכנה וההכרות המוקדמת עם המטרה והתכלית, יועילו ויסייעו בידך להגשים את מטרתך – פרסום ייחוד כבוד שם ה' בעולם.

'התהלך לפני' - הקדוש ברוך הוא לא אומר לאברהם אבינו; 'לך לפני!' אלא 'התהלך לפני!'. מה ההבדל בין לך להתהלך? אמנם ההבדל ברור הוא; לך – בכוחך ועשה זאת בעצמך. התהלך – עשה מה שביכולתך, תוך ידיעה כי את השאר ישלים הבורא ויסייע בעדך לגמור מלאכתך על הצד היותר טוב ובשלמות.

כלומר, אחרי שהתחדדה אצלך ההכרה שאי אפשר לפעול וליישם את ציווי הבורא בעולם בלי לתכנן ולהכיר היטב את חובותיך. עדיין, עליך לזכור תמיד כי גם לאחר כל התכנונים והמאמצים, אילולא הקדוש ברוך הוא בעזרך – אין ביכולתך לפעול ולהשפיע בכלל.

'והיה תמים' – תמימות היא השלמה ושלמות. שלמות הבריאה על גווניה ואגפיה תלויה בהשלמת ייעודך ובמילוי תפקידך כראוי. אם פעלת כנדרש ובכך פרסמת שמו וכבודו של הקדוש ברוך הוא בעולם, הבריאה כולה משתבחת, משתלמת ומתרוממת על ידך.

על כל אחד מאיתנו לזכור כי היסודות הראשוניים להבטחת ההצלחה וקיומה לנצח, תלויים בשני דברים שבמבט ראשוני אמנם נראים כנוגדים אחד את רעהו, אולם האמת היא שהם דווקא משלימים אחד את השני בהרמוניה מנצחת.

מצד אחד, עלינו להגדיר את מטרותינו, לדעת את ייעודינו ותפקידנו בעולם – פרסום שמם ה' יתברך בעולם, וכמובן, במישור הטכני לדאוג ולקיימם. אלא שיחד עם זאת, אל לנו לשכוח, כי אם הקדוש ברוך הוא לא יעמוד על ימיננו לתמכנו ולסעדנו, לעזור לנו בכל רגע ורגע, הרי שאין לנו שום סיכוי לפעול ולהצליח אף לא בכהוא זה.

 [מיוסד ע"פ הנצי"ב בראשית יז, ד]


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר