טפסים ומידע

 
 
 
 

אדם גדול
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> אדם גדול

  מאת: הרב אב"י זכריש

רבי חנניה, מגדולי התנאים מלמדנו; רצה הקדוש ברוך הוא לזכות את ישראל לפיכך הרבה לתת להם תורה גדולה ומצוות רבות.
האמת היא, איזו הבנה יש בדברי רבי חנניה, ההיפך הוא המסתבר. לכאורה אם הקדוש ברוך מעוניין לזכות את עם ישראל, שידאג להפחית להם קצת מאורכה של התורה, יקצץ רוחבית בערכת התרי"ג מצוות, תחת זאת הוא מוסיף להם תורה ומצוות, וכל זאת על מנת 'לזכותם'? הרי בזה הוא מכביד עליהם, הוא מוסיף להם עוד מוקשים, עבירות ואיסורים? מדוע?
ישבתי על הספה בסלון ביתי, לפתע, כסא הפלסטיק הצבעוני המונח בדרך כלל בפינת המשחקים של הילדים החל לזוז. לא הצלחתי לראות מה מניע את הכסא, לאחר כמה שניות אני מבחין בילדי – תינוק בן כמה חודשים הזוחל על הרצפה וגורר עמו את כסא הפלסטיק.
כשנראה שולחן עץ קטן זז ממקומו, גם אם לא נבחין מי מזיז אותו, דבר אחד ברור לנו – תינוק פעוט בן כמה חודשים לא הזיז את השולחן ממקומו, פשוט אין לו את היכולת הזו, הוא עדיין קטן! כאשר הוא יגדל הוא יוכל להזיז דברים כבדים יותר.
בתקופות הזוהר של עם ישראל, בזמן הנביאים ובתי המקדשות, כאשר רוח ה' הייתה חופפת באופן מוחשי (יותר מכיום) אנשים שחטאו וסרו אפילו מעט מן הדרך, עלולים היו להצטרע וללקות, הצרעת הופיעה לא רק בגוף האדם כמחלת עור, היא הייתה עלולה להופיע גם על בגדיו (אלו לא כתמי אכסון ממושך...) ואפילו על קירות ביתו (לא מדובר בעובש...)
רבי משה ב"ר נחמן גרונדי – הרמב"ן מבאר, שהצרעת בשום פנים איננה משהו טבעי, אלא אות וסימן אלוקיים לאדם שייטיב מעשיו שקלקל. בסוף דבריו הוא כותב; הנרדמים אשר לא ידעו כלל [מהנהגת הבורא בעולם] ... הם בלי ספק תחת הנהגת הטבע... והצרעת לא הייתה באה אליהם.
דוד המלך שורר ואמר; 'אדם – ביקר, ולא יבין – נמשל כבהמות נדמו'. כלומר, אם אדם מתנהג כאדם, בעל דעה הרואה שיש מנהיג לבירה והיא איננה מונהגת בהפקר – ביקר – הרי הוא אדם 'גדול' שיש בידו את היכולת להניע לא רק שולחן עץ כבד, כי אם השפעה גדולה על הבריאה כולה, השפעה הנובעת אך ורק מגדלותו. אולם אם האדם במצב של 'לא יבין', הוא מעדיף לא לחקור יותר מידי, להתנהל בהתעלמות מוחלטת מבורא העולם המהווה את כל העולמות, אז: 'כבהמות נדמו' הרי הוא אדם 'קטן', אין בכוחו 'להזיז' ולהשפיע יותר מידי בעולם. עד שאפילו צרעת לא יהיה שווה 'לבזבז' עליו על מנת שייטיב את מעשיו...
 
אלו הם דברי רבי חנניה: רצה הקדוש ברוך הוא לזכות את ישראל לפיכך הרבה לתת להם תורה גדולה ומצוות רבות. אמת, אין שום מטרה ותכלית בתורה גדולה, אלא בשביל שבני האדם המתבוננים בה ומקיימים אותה יהיו על ידי זה 'אנשים גדולים', אנשים שיש בכוחם להשפיע על היקום כולו. ולא ח"ו 'אנשים קטנים' שבקושי כסא פלסטיק קטן הם מצליחים לנענע...
 
 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר