טפסים ומידע

 
 
 
 

אהבת ודיבוק חברים
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> אהבת ודיבוק חברים

מאת: הרב אב"י זכריש

מעשה שהיה בעיירה שאדיק שבפולין. בעיירה התגורר מלשין יהודי שהפיל את חיתתו על יהודי העיירה, צרות רבות היסב המלשין לתושבי העיירה וכולם פחדו ממנו. בחוצפתו, היה דורש המלשין שיתנו לו בכל שבת לשבת ב"מזרח" בית הכנסת הגדול בעיירה, ויעלוהו לתורה בעלייה מכובדת.

 ויהי היום, נפטר רבה של העיירה שאדיק. במקומו נתמנה אחד מגדולי התורה שבפולין. מששמע הרב החדש על מעללי המלשין ועל חוצפתו לבוא לבית הכנסת וליטול לעצמו עליה חשובה, החליט לקיים את מצות "לא תגורו מפני איש" ולשים קץ להתפארותו של המלשין בבאי בית הכנסת.

באחת השבתות הופיע הרב בבית הכנסת הגדול, וכאשר קרא הגבאי למלשין לעלות לתורה, הכה הרב בחזקה על העמוד שלפניו וזעק "מה לך ולתורה הקדושה? מה לפה טמא ומשוקץ שמוסר ממונם ונפשם של ישראל לשלטונות לברך על התורה? צא טמא!"

המלשין המופתע ניסה תחילה להכות את הרב, אך המתפללים מנעו זאת ממנו. בחרי אף ובכעס גדול פנה המלשין הנעלב והזועף לעבר דלת היציאה מבית הכנסת ועזב את המקום, לא לפני ששלח אצבע מאיימת כלפי הקהל כאומר "עוד אלמדכם לקח"...
לאחר כמה חודשים הוזמן רבה של העיירה לשמש כמוהל באחד מכפרי הסביבה.

כאשר עשה הרב את דרכו בלוויית שניים מתלמידיו לעבר הכפר, הדרך הייתה שוממה מבני אדם, ולפתע הבחינו התלמידים במלשין של העיירה דוהר על סוסו לקראתם. הם נתקפו בפחד גדול. אך הרב נשאר שליו ושאנן, מהורהר מעט ומרוכז בעצמו, כאילו לא שם לב למתרחש סביבו. הסוס הדוהר קרב אליהם, המלשין קפץ ממנו בזריזות וניגש בצעדים מהירים אל הרב.

לתדהמת התלמידים נעמד המלשין הגברתן על יד הרב, התכופף כלפיו בהכנעה והתחנן אליו "מורנו ורבנו, סלח לי מחל לי על כל מה שעוללתי וחטאתי כנגדך". מיד כשסיים את דבריו קפץ בחזרה על סוסו ונעלם.

כשהמשיכו התלמידים הנדהמים את דרכם בליווי רבם אל מחוז חפצם, פתח הרב ואמר להם: אסביר לכם את פשר המאורע. כאשר ראיתי את המלשין דוהר על סוסו ומתקרב לקראתנו חיפשתי מפלט והצלה באחד מפסוקי התורה הקדושה, והנה נזדמן לי הפסוק "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" [משלי כ"ז י"ט] מיד, התחלתי להרהר ולחפש בזכויותיו של אותו מלשין, כמה אומלל הוא וכמה זקוק הוא לרחמים על שפל התהום המוסרי שאליו התדרדר, ומי יודע אולי אם היה מקבל חינוך נכון בילדותו לא היה מגיע למה שהגיע. המשכתי במחשבתי להפך בזכותו עד שנכמרו רחמי עליו ונעקרה מלבי כל שנאה נגדו. ומכיון שכך, פעל כאן הכלל של "כמים הפנים לפנים" נכנסה במלשין מחשבה טובה והוא התחיל להרהר "אולי הרב צודק, כי הלא ודאי עשה מה שעשה מתוך כוונה טהורה לשם שמים " מתוך מחשבות אלה נתרכך לבו של המלשין והוא הגיע לרגע של חרטה ובקשת סליחה.

עומדים אנו בימי ספירת העומר, הימים שבין חג הפסח לחג השבועות, ימים בהם נפטרו עשרים וארבע אלף (24,000) תלמידי רבי עקיבא.

מי היה רבי עקיבא?

זהו רבי עקיבא שכשהקדוש ברוך הוא הראה לאדם הראשון את הדורות העתידיים, כשהגיעו לרבי עקיבא אדם הראשון שמח בתורתו! זהו רבי עקיבא שכשמשה רבינו ע"ה מוסר התורה ראה שבעתיד יהיה גדול כרבי עקיבא, ביקש משה רבינו מהקדוש ברוך הוא למסור את התורה על ידי רבי עקיבא! זהו רבי עקיבא שכשהוא נפטר מן העולם, אמרו עליו חכמים "משמת רבי עקיבא, בטל כבוד התורה"!

ומדוע מתו 24,000 תלמידיו בתקופה כל כך קצרה?

משום שלא נהגו כבוד זה בזה. הם לא ביזו והשפילו אחד את השני, הם לא נהגו כבוד, ועל כך הם נענשו.

תקופה זו – ימי ספירת העומר, היא זמן מתאים וראוי להקדיש מעט יותר תשומת לב ליחסים בינינו לבין חברינו וידידינו. נחשוב טוב על כל אחד, נחפש בכל אחד את מעלותיו ולא את חסרונותיו, נאהב ונכבד כל אחד. וממילא נהיה אהובים למעלה לפני בורא עולמים, הוא ישמע אותנו כי גם הוא יראה בנו רק את הדברים הטובים.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר