טפסים ומידע

 
 
 
 

חיפזון מאז ולתמיד
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> חיפזון מאז ולתמיד

  מאת: הרב אב"י זכריש

ליל הסדר, ליל שמורים, לילה שכולו הוד וחסד. את קריאת ההגדה אנו פותחים בהכרזה שנתקנה ונקבעה עם תחילת גלות ישראל בבבל – הָא לַחְמָא עַנְיָא דִּי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם... הָשַׁתָּא הָכָא, לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְֹרָאֵל. תרגום: זה הוא הלחם שאכלו אבותינו בארץ מצרים... השנה אנו כאן בגלות, לשנה הבאה – נזכה לגאולת ה' בארץ ישראל.
 
מדוע אנו קוראים למצה 'לחם עוני'? ובמה חשובה כ"כ הגדרה זו עד שהיא אות הפתיחה לסדר ההגדה?
 
ביציאת עם ישראל ממצרים, קרבן פסח היה נאכל בפני עצמו ומצה נאכלה בפני עצמה. לעומת זאת, בזמן שהיה בית המקדש קיים, היה קרבן פסח נאכל כשהוא כרוך במצה (כמנהג הלל הנזכר בהגדה).
יתר על כן, בזמן המקדש – עיקר הדגש והמוטיב המרכזי בליל הסדר היה קרבן הפסח, להזכירנו את הפסיחה והדילוג שדילג ה' על בתי ישראל ולא הכה את בכורי העם הנבחר. לעומת זאת, בזמן הגלות – המוטיב המרכזי בליל הסדר הוא המצה, להזכירנו 'כי בחפזון יצאת ממצרים'.
 
אבותינו במצרים אכלו את הפסח בנפרד מן המצה על מנת להכין אותנו – צאצאיהם לזמן הגלות בו אין לנו לא בית המקדש ולא קרבן פסח, רק מצה – לחם עוני. לחם שעונים עליו דברים הרבה, לחם שהוא המוטיב המרכזי בליל הסדר.
מה בא לחם עוני זה ללמדנו? שיצאנו ממצרים בחפזון. ומה בכך?
חכמינו ז"ל במכילתא מושלים משל לאדם האוחז ציפור קטנה בידו, למולו מופיע בריון המכריח אותו להביא לו את הציפור, הוא מתנגד לשחררה והבריון מפליא בו את מכותיו, כשהלה רואה שאין לו ברירה הוא חונק את הציפור והורג אותה, רק בשביל 'להראות' לבריון ולהרגיז אותו. כך גם פרעה היה עושה לישראל, אלא שהקב"ה הוציאנו בזרוע נטויה ובחפזון.
ובליל הסדר אנו מדגישים את החיפזון הזה על מנת שנזכור תמיד, שבדיוק כפי שעם ישראל שקע לו בגלות מצרים בעבודה פיזית קשה ובטיט רוחני שאיים להטביעם, אולם כאשר עלתה לפניו יתברך במחשבה להוציאם, הרי בחפזון גדול הוציאנו ה' משם עד שלא היה לפרעה זמן אפילו לחשוב כיצד 'להרגיז' את ה' ולהרוג את ישראל לפני שהוא מוציאם. כן יהיה גם 'לשנה הבאה בארעא דישראל...'.
כאז כן עתה בטוחים אנו שלמרות שעדיין לא נבנה בית המקדש וזרים שולטים בנו, בכל זאת בכוח התורה והאמונה יודעים אנו שהגאולה תהיה בחפזון של האומה הישראלית לברוח מן הגלות, ובחפזון הזרים השולטים בנו שיפחדו מה' אלקי ישראל, ובזרועו הנטויה יגאלנו הבורא יתברך גאולת עולמים, ששים ושמחים בבניין עירך ובייחוד שמך יתברך בעולמך.

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר