טפסים ומידע

 
 
 
 

איך צולחים את הבגרויות?
דף הבית >> ארכיון פרשת השבוע >> איך צולחים את הבגרויות?

מאת: הרב אב"י זכריש

בשבועות אלו אנו עוסקים באדם שלקה בנגע צרעת, לאחר שהוא מתרפא מצרעתו, עליו להביא קרבנות לבית המקדש.

מן הדברים שעל המיטהר להביא לטהרתו: "שְׁתֵּי צִפֳּרִים חַיּוֹת טְהֹרוֹת וְעֵץ אֶרֶז וּשְׁנִי תוֹלַעַת וְאֵזֹב" [ויקרא י"ד ד'].

  חכמינו ז"ל לימדונו שהמיטהר מצרעתו מביא שני תולעת ואזוב- שני דברים נמוכים ושפלים, להורות וללמד את עצמו להתרגל לנהוג בענווה ובשפלות ולא בגאווה.

אלא שלפי זה קשה, מדוע המיטהר מביא עץ ארז – עץ שחצן המיתמר אל על?

מבאר על כך בעל החידושי הרי"ם זצ"ל, לפעמים נמנע האדם מעשיית מעשים טובים - מעשי חסד או להצטרף לעושי מצוה, בטענה מי אנכי?! – "אני יהודי פשוט, לא כזה בעל דרגה!" ובגלל שבעיני עצמו הוא אדם פשוט, הוא לא חושב שראוי לו לרדוף אחרי מצוות, "כמו הצדיקים", ולהתנהג במידות טובות מידי, כמו "בעלי המידות" וכו'.

לפיכך מלמדת התורה את הבא להיטהר מנגעי הצרעת וכל אחד ואחד מאיתנו, אמנם מידת שפלות וענווה הם מידות יקרות וחשובות עד מאוד, אולם כל זה רק בנוגע לענייניך האישיים – לברוח מן הכבוד, להתנהג בפשטות ולהיות מן הנעלבים ואינם מעליבים. אבל לגבי הזולת, כשבאה מצוה לידך לעזור ולסייע לחברך, אל תתחמק בטענה ש"איני צדיק כל כך" או "אני יהודי פשוט, לא כזה בעל חסד וצדיק נסתר". ההיפך, על כל אחד מאיתנו להתרומם ולהתנשא כעץ ארז ולהירתם לסייע לחבר שנקלע למצוקה, להקשיב לזולת ולתרום לחברה שסביבנו.אנו נכנסים לתקופת מבחנים, כל תלמיד רוצה להצליח, הסגולה היעילה ביותר היא לחשוב איך אני יכול לסייע לחברי בלימוד, בהבנה בחזרות על החומר למבחנים. אלו הם פעולות גדולות שכל אחד יכול לתרום לזולתו! לכל אחד מאתנו יש מקצוע שבו הוא משקיע יותר, במקצוע זה הוא יוכל לסייע לחברים שמתקשים בהבנת החומר.
חכמינו הבטיחונו שמי שמשתתף עם חבירו בצרתו, הקב"ה נחלץ לעזרתו. בדוק ומנוסה.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
                    הוסף למועדפים I  הפוך לעמוד בית I  מפת אתר I  צור קשר